گروه جامع و تخصصی هتل نیوز
شنبه، 29 تیر 1398
انگلیسی
لبخند بخشی از یونیفرم ماست
Sat, Jul 20, 2019
هتل کلاب حساب کاربری من
میزبانی
انواع سرویس (سرویس روسی - بخش دوم)

انواع سرویس (سرویس روسی - بخش دوم)

در این بخش از مجموعه مباحث تخصصی راجع به سرویس و شغل میزبانی به بررسی انواع سرویس‌های رایج و شرح آنها می‌پردازیم. مزایا و معایب سرویس روسی مزایای سرویس روسی این است که: تنها به یک میزبان نیاز است. این سرویس به اندازه سرویس فرانسوی ظریف است اما نسبت به آن سریع‌تر انجام شده و ارزان‌تر است. فضای اضافی برای تجهیزات ویژه، مانند gueridon نیاز نیست. معایب سرویس روسی سرمایه‌گذاری زیادی برای ظروف نقره و تعداد ملزومات مورد نیاز، باید انجام شود؛ به ویژه هنگامی که هر میهمان، انتخابی متفاوت از منوی غذا داشته باشد. به همین دلیل سرویس روسی در میهمانی‌هایی مفید است که هر میهمان غذای مشابه را انتخاب کند و میهمانان منوی باز نداشته باشند. یکی دیگر از ضعف‌های این سرویس این است که آخرین میهمانی که غذا برایش بر روی میز سرو می‌شود، تعداد اندکی غذا برای انتخاب داشته و از باقیمانده غذا برایش سرو می‌شود.

7/خرداد/1398
انواع سرویس (سرویس روسی - بخش اول)

انواع سرویس (سرویس روسی - بخش اول)

در این بخش از مجموعه مباحث تخصصی راجع به سرویس و شغل میزبانی به بررسی انواع سرویس‌های رایج و شرح آنها می‌پردازیم. سرویس روسی سرویس روسی از بسیاری جهات مشابه با سرویس فرانسوی است. این سرویس بسیار رسمی و ظریف است و به مهمان توجه خاص و منحصر به فردی میشود. در این سرویس از ظروف نقره ای بزرگ و سنگین استفاده میشود و چینش میز همانند چینش میز در سرویس فرانسوی است. دو تفاوت عمده این دو سرویس در این است که: در سرویس روسی تنها یک میزبان مورد نیاز است و غذا در این سرویس به طور کامل در آشپزخانه آماده و گارنیش و در ظروف نقره ای چیده میشود. در این سرویس، میزبان بشقاب گرم را از سمت راست مهمان در جلوی وی قرار میدهد و در جهت عقربه های ساعت به دور میز حرکت کرده و بشقابهای دیگر را برای مهمانان دیگر سرو میکند. سپس میزبان، بشقابهای غذا را از آشپزخانه به سالن غذاخوری آورده و آنها را برای مهمانان سرو میکند. میزبان در سمت چپ هر مهمان می ایستد، بشقاب غذا را در دست چپ خود نگه میدارد، غذا را به مهمان نشان میدهد و سپس از یک قاشق و چنگال بزرگ در دست راست خود استفاده میکند وغذای مورد نظر مهمان را برای وی در ظرفش سرو میکند. میزبان در جهت خلاف عقربه های ساعت به سرو غذا برای تک تک مهمانهای دور میز ادامه داده و سپس غذای اضافی را به آشپزخانه بازمیگرداند. در سرویس روسی نیز همانند سرویس فرانسوی، کاسه آب برای تمیزی دست و دستمالهای همراه با آن، همراه با غذا سرو می شود و وقتی غذای تمام مهمانان به اتمام رسید، ظروف کثیف از روی میز برداشته میشوند.

28/اردیبهشت/1398
انواع سرویس (سرویس فرانسوی - بخش دوم)

انواع سرویس (سرویس فرانسوی - بخش دوم)

در این بخش از مجموعه مباحث تخصصی راجع به سرویس و شغل میزبانی، به بررسی انواع سرویسهای رایج و شرح آنها میپردازیم. از جمله غذاهایی که ممکن است در سبک سرویس فرانسوی ارائه شوند عبارتند از: سالاد سزار (La Salade C´esar) استیک فلفل (Le Tournedos au Poivre) و crˆepes همراه با سس پرتقال (Les Crˆepes Suzettes) در سرویس فرانسوی دو میزبان برای سرو غذا با یکدیگر همکاری میکنند. یکی از این دو میزبان با نام Captain شناخته میشود که مهمانان را برای نشستن راهنمایی میکند و دیگری متصدی نوشیدنی است که برای آنها نوشیدنی سرو میکند. میزبان اصلی در این سرویس، Chef de Rang یا میزبان مجرب نامیده میشود که در غیاب Captain، مهمانان را برای نشستن راهنمایی میکند، سفارش میگیرد، نوشیدنی سرو میکند، برخی از غذاها را با جلوه خاصی بر روی میز مهمان آماده میکند و برگه صورتحساب را برای مهمان می آورد. دستیار وی با نام Commis de Rang شناخته میشود که سفارش را از Chef de Rang گرفته و به آشپزخانه منتقل میکند، غذاها را به سالن غذاخوری انتقال میدهد، ظروف را مرتب بر روی میز میگذارد، ظروف و میز را تمیز میکند و هر زمان که نیاز باشد، به Chef de Rang کمک میکند. تمام غذاها و خوراکیها از سمت راست مهمان بر روی میز قرار داده شده و ظروف آنها جمع میشود به جز کره، نان، سالاد، که از سمت چپ سرو میشوند.

25/اردیبهشت/1398
انواع سرویس (سرویس فرانسوی - بخش اول)

انواع سرویس (سرویس فرانسوی - بخش اول)

در این بخش از مجموعه مباحث تخصصی راجع به سرویس و شغل میزبانی، به بررسی انواع سرویسهای رایج و شرح آنها میپردازیم. سرویس فرانسوی یک نوع رسمی از سرویس است که منشا آن به اشرافی گری در اروپا برمیگردد و امروزه برای آن دسته از افرادی که زمان و هزینه آن را داشته باشند، مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع سرویس در رستوران های مجلل، سالنهای مجلل غذاخوری هتلهای معروف، کشتی های کروز، استراحتگاه ها و کازینو ها استفاده می شود. در سرویس فرانسوی، غذا در کنار میز مهمان پخته یا پخت آن تکمیل میشود. غذا به وسیله بشقابهای نقره ای سنگین و بزرگ از آشپزخانه به سالن غذاخوری آورده شده و بر روی چرخهایی معروف به gu´eridon قرار میگیرد. یک اجاق گاز کوچک که r´echaud نامیده می شود جهت گرم نگه داشتن غذا مورد استفاده قرار می گیرد. غذای مهمان با انجام فرایند پخت، درآوردن استخوانها، برش دادن و در صورت نیاز، گارنیش کردن، آماده شده و در بشقابهای گرم برای مهمان سرو میشود. تمام این فرایندها در حضور مهمان انجام میگیرد. البته باید توجه داشت که تنها غذاهایی که میتوان در مدت بسیار کوتاه و معقولی آماده، پخته و گارنیش شوند، در این فرایند قرار گرفته و در حضور مهمان آماده میشود.

25/اردیبهشت/1398
انواع موسسات در حوزه میزبانی (بخش دوم)

انواع موسسات در حوزه میزبانی (بخش دوم)

در این بخش از مجموعه مباحث تخصصی راجع به سرویس و شغل میزبانی به ادامه بررسی انواع موسساتی می‌پردازیم که در حوزه میزبانی مشغول به فعالیت هستند. گاهی ویژگی‌ها و فرایندهای عملیاتی سرویس‌دهی و یا میزبانی در یک رستوران با یک رستوران دیگر هم پوشانی کرده و یک سبک منحصر بفرد جدید ایجاد می‌کند. در حقیقت می‌توان چنین گفت که انواع رستوران‌ها می‌توانند یک طیف را ایجاد کنند. یک سر این طیف رستوران‌هایی با حداقل خدمات، بدون کاور و پوشش میز و صندلی، با خدمات سریع، همراه با پخت و ارائه فست‌فود و وجود یک عدم رسمیت برای کل عملیات، قرار دارند. در طرف دیگر این طیف، رستوران‌هایی با محیط لوکس، رومیزی‌های بسیار شیک، سرویس قاشق و چنگال نقره، چینی، لیوان‌ها و گیلاس‌های کریستالی، گل‌های طبیعی، موزیک ملایم، سرعت ارائه خدمات بدون عجله و با آرامش، میزبانان ماهر و غذاها و نوشیدنی‌های گران قیمت به خوبی آماده شده و به صورت حرفه‌ای ارائه شده می‌باشد. رستوران‌های خانوادگی، رستوران‌های شیک، برخی از رستوران‌های زنجیره‌ای در یک طرف این طیف قرار دارند. رستوران‌های ایتالیایی با سرویس ساده، اغذیه فروشی‌ها و باشگاه‌های سرویس شام در میانه طیف قرار دارند. رستوران‌های کلاسیک در حوزه خوراک و نوشیدنی، رستوران‌های مجلل و درجه یک در طرف دیگر این طیف قرار می‌گیرند. هر رستوران با هر ترکیبی از امکانات و فرایندهای عملیاتی، باید توجه داشته باشد که هر میهمانی، حقوق زیر را داراست: حق برخورداری از یک لبخند تحویل و ارائه درست سفارش دریافت چک صورتحساب به صورت درست و در زمان مقرر دریافت مبلغ صحیح پرداختی ارائه سرویس خوب هنوز هم کلید اجرای هر عملیات موفق است.

25/اردیبهشت/1398
نقش یک میزبان در کار ‌گروهی در حرفه میزبانی (بخش دوم)

نقش یک میزبان در کار ‌گروهی در حرفه میزبانی (بخش دوم)

در این بخش از مجموعه مباحث تخصصی راجع به سرویس و شغل میزبانی به مطالبی در مورد نقش یک میزبان در شغل میزبانی می‌پردازیم. نقش یک میزبان در یک رستوران  به یاد داشته باشید که شما یک میزبان حرفه‌ای بوده و نماینده یک رستوران محسوب می‌شوید و باید بتوانید مشکلات خود با همکارانتان را به شیوه‌ای حرفه‌ای برطرف نمایید. هنگامی که همکاران شما به کمک نیاز دارند و سرتان خلوت است، حتما به آنها کمک کنید. به عنوان مثال، وقتی یک میهمانی بزرگ در حال برگزاری است و همکارانتان در حال سرو غذا هستند، می‌توانید به آنها در حمل چرخ غذا کمک کنید. اگر یک میهمان در محل کار همکار شما، خدمتی را از شما درخواست کرد یا باید با خوشحالی سرویس درخواستی وی انجام شود و یا به همکار اطاع داده شود. همکار شما نیز باید به عنوان عضوی از همین تیم، وقتی سرتان شلوغ است، این لطف را به شما بازگرداند. این همان مفهوم کار تیمی است که در چارچوب وظایف و در راستای اهداف مشخص شده انجام می‌شود. از صحبت کردن با همکاران یا پخش شایعات در سالن رستوران خودداری کنید. در هنگام کار، شما مستقیما مسئول میهمانی هستید که با وی سروکار دارید. اگر وقت اضافی دارید از آن به نحو احسن استفاده کنید. می‌توانید قسمت مربوط به خودتان در سالن را چک کنید، ظروف حاوی نمک و فلفل را پاک کرده و آنها را پر کنید، دستمال سفره را تا کنید و موارد مربوط به میزهای تحت مسئولیت خود را انجام دهید. اگر بیمار هستید، سرپرست خود را در اولین زمان در جریان قرار دهید. غیبت بدون اطلاع و بدون تعیین جایگزین مناسب، ممکن است باعث شود که یکی از همکاران دوبار در شیفت کاری خود بماند تا جالی خالی را پر کند. نکته: اگر حتی یکی از اعضای تیم رستوران شما در انجام وظایف خود کوتاهی کند، یک اثر مواج ایجاد می‌کند و همگی تحت فشار قرار خواهید گرفت و نتیجه این کوتاهی بر کل رستوران یا هتل تاثیرگذار خواهد بود.

25/اردیبهشت/1398
نقش یک میزبان در کار ‌گروهی در حرفه میزبانی (بخش اول)

نقش یک میزبان در کار ‌گروهی در حرفه میزبانی (بخش اول)

در این بخش از مجموعه مباحث تخصصی راجع به سرویس و شغل میزبانی به مطالبی در مورد نقش یک میزبان در شغل میزبانی می‌پردازیم. نقش یک میزبان در یک رستوران  کار تیمی یک میزبان با همکاران و سرپرستان کار گروهی در حرفه میزبانی به معنای همکاری با همکاران و سرپرست رستوران و سرمیزبان در جهت ارائه سرویس مطلوب به میهمانان است. یک تیم حرفه‌ای از میزبانان مانند یک تیم فوتبال عمل می‌کنند که به دنبال یک هدف مشترک هستند. فرقی ندارد که هدف نهایی چه باشد. گرفتن امتیاز از حریف و یا یک میهمان راضی هر دو اهدافی هستند که رسیدن به آنها تابع اصول و قوانین مشترکی است. می‌توانید از نکات زیر برای تقویت فرایند کار گروهی استفاده کنید: با یک نگرش مثبت وارد محل کار خود شوید. مسائل شخصی خود را در خانه بگذارید و با همکاران یا میهمانان راجع به این مسائل حرفی نزنید. در کار خود شاد و خوشحال باشید. این نگرش به دیگر همکاران و میهمانان، گسترش یافته و بر روی آنها تاثیر می‌گذارد. به یاد داشته باشید، میهمانان به رستوران می‌آیند تا آرامش را تجربه کنند و از یک فرصت ویژه در فضای دلپذیر لذت ببرند. اگر مشکلی در کار دارید به جای مشورت کردن با همکارانتان، با سرپرست خود مشورت کنید و سعی کنید مشکلات را برطرف نمایید. حرفه و شغل می‌تواند خوشایند یا ناخوشایند باشد. بستگی به نگرش شما نسبت به آن دارد. در صورت بروز مشکل، از بلند کردن صدای خود برای همکاران یا سرآشپز اجتناب کنید. در عوض، سعی کنید وضعیت را به آرامی کنترل کنید. بعضی از مديران، میزبانان را در مشاغل دیگر در هتل یا رستوران قرار می‌دهند و به آنها آموزش می‌دهند تا آنها بتوانند شرایط همکاران خود را درک و با آنها همدلی کنند.

25/اردیبهشت/1398
جایگاه تبلیغات 1 جایگاه تبلیغات 1


کمی منتظر بمانید...