گروه جامع و تخصصی هتل نیوز
چهارشنبه، 20 آذر 1398
انگلیسی
لبخند بخشی از یونیفرم ماست
Wed, Dec 11, 2019
هتل کلاب حساب کاربری من
مدیریت هتلداری

آموزشهای مقدماتی تا پیشرفته داخلی و بین المللی در حوزه مدیریت صنعت هتلداری را میتوانید از این بخش پیگیری و مطالعه نمایید.


تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش چهارم)

تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش چهارم)

🔴Night Audit  🔴حسابرس شیفت شب 🔹حسابرس شیفت شب وظیفه اصلاح و ثبت تمامی تراکنش های مالی 24 ساعت گذشته را دارا میباشد 🔴Overbooking 🔹فروش بیش از ظرفیت اتاق های هتل بر اساس پیش بینی آنکه برخی از افراد رزرو نموده به هتل مراجعه نخواهند نمود 🔴Property  🔴املاک ‏🔹 به اماکن فیزیکی متعلق به هتل و یا در اختیار هتل گفته میشود که توسط خود هتل اداره میگردد 🔴Property Management System (PMS)  🔴سیستم مدیریت دارایی ها 🔹‏(PMS)  به برنامه جامع هتلداری گفته میشود که تمامی عملیات همانند check-in , check-out ، فولیو و ...... را مدیریت و اجرا مینماید . PMS میتوانید با سایر برنامه ها همانند CRS (سیستم جامع رزرواسیون) در ارتباط باشد 🔴Rate Parity  🔴برابری نرخ 🔹به یک استراتژی بازاریابی گفته میشود که مطابق با ان کارگزاران فروش (آژانس ها) جهت فروش خدمات هتل نرخ برابری را ارائه نمایند. بدین ترتیب نرخ یک اتاق در یک تاریخ خاص در همه جا یکسان خواهد بود و بر این اساس میزان وفاداری مشتریان افزایش خواهد یافت و بیش تر تمایل خواهند داشت تا از خود هتل به صورت مستقیم خرید نمایند 🔴Receivable  🔴مبالغ قابل وصول 🔹این مبالغ بر اساس پیش فاکتور و یا فولیو قابل دریافت است 🔴Revenue Management System (RMS)  🔴سیستم مدیریت درآمد 🔹‏(RMS) یک برنامه کاربردی در هتل ها میباشد که به جهت کنترل ،تامین و قیمت گذاری اتاق های موجود بر اساس (موجودی ، نوع اتاق ، میزان شب اقامت و ...) جهت افزایش حداکثری درآمد میباشد. 🔴Room Block 🔴گروه اتاق ها ‏🔹Room Block به گروهی از اتاق ها گفته میشود . گروه بندی اتاق ها ممکن است بر اساس مشخصه های مختلفی جهت برنامه ریزی عملیات مدیریتی ایجاد شود . مثال : ممکن است یک گروه اتاق تنها برای میهمانان سینگل در نظر گرفته شود و یا یک گروه از اتاق ها برای تعمیرات و باز سازی در نظر گرفته شود . 🔴Room Inventory   🔴موجودی اتاق ها 🔹موجودی اتاق ها به تعداد اتاق موجود برای یک تاریخ خاص نسبت به تعداد شب اقامت گفته میشود 🔴Static Pricing  🔴قیمت گذاری ثابت 🔹درصورتی که هتل قیمت اتاق های خود را برای تمامی فصول سال به صورت یکسان قرار دهید از این استراتژی استفاده نموده است 🔴Stay Record 🔴اطلاعات اقامت 🔹دسترسی به اطلاعات اقامتی میهمانان در مراجعه قبلی 🔴Vacancy  🔴اتاق آماده 🔹به اتاق های آماده جهت ورود میهمان اطلاق میشود تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش اول) تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش دوم) تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش سوم)

دیروز
تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش سوم)

تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش سوم)

🔴Independent Contractor 🔴پیمانکار مستقل 🔹این اشخاص به صورت مستقیم در استخدام هتل نمیباشند بلکه به صورت پیمانی برای هتل کار انجام میدهند همانند تاکسی سرویس اگر قرار داد پیمانکاری داشته باشد 🔴Inventory (relative to hotel distribution)  🔴موجودی (مرتبط با کانال توزیع) 🔹موجود اتاق های قابل فروش بر اساس کانال توزیع (اینترنت، آژانس ها و ...) 🔴Last Room Availability  🔴موجودی آخرین اتاق 🔹نرخ آخرین اتاق که معمولا بر اساس مذاکره مشخص میشود و یا بر اساس قراردادی که با کارگزاران بسته شده است. این مورد به کارگزاران اجازه میدهد تا آخرین اتاق های هتل را با نرخ توافق شده خرید نمایند 🔴Linen Asset  🔴دارایی پارچه ‏🔹Linen Asset به تمامی ملحفه ، حوله و ... که از لاندری به خانه داری جهت استفاده دوباره تحویل داده شده است گفته میشود 🔴Lookers to Bookers"(L2B) 🔹این کلمه اشاره دارد به تبدیل جستجو کنندگان اینترنتی به خریداران واقعی 🔴Loyalty-Program 🔴برنامه های وفاداری ‏🔹Loyalty-Program یکی از برنامه های بازاریابی است که به میهمانان در ازای استفاده مکرر از خدمات هتل جوایزی را اعطا میکند. برنامه وفاداری میتواند در مشارکت با سایر بنگاه های تجاری همچون خطوط هواپیمایی اجرا شود . این برنامه میتواند بر اساس کسب امتیاز در ازای استفاده از خدمات هتل برای میهمانان باشد 🔴Maintenance Asset  🔴لوازم تاسیسات 🔹به تمامی لوازم مصرفی که در اختیار واحد تاسیسات قرار دارد گفته میشود این لوازم میتوانید شامل لامپ ، پریز و .... باشد 🔴Markup 🔹یه تفاوت بین نرخ واقعی فروش هتل با نرخ خریداری شد توسط میهمانان از کارگزران فروش (آژانس ها) گفته میشود 🔴Maximum Length of Stay  🔴حداکثر مدت زمان اقامت 🔹یک عمل کنترلی موجودی اتاق ها میباشد که در زمان رزرو مشخص میکند در تاریخ ورود میهمان چه مدت میتواند در هتل اقامت داشته باشد 🔴Meeting Planner 🔹شخص یا شرکتی که یک رزرو را به نمایندگی از یک گروه انجام میدهد تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش اول) تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش دوم) تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش چهارم)

سه روز قبل
تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش دوم)

تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش دوم)

🔴 Close to Departure  🔴 محدودیت در خروج از هتل 🔹 محدودیتی که هر هتل می‌تواند برای خروج از آن در هر روز ایجاد نماید. به عنوان مثال اگر میهمانی در روز اول فروردین رزروی را انجام داد و تمایل داشت تا دوم فروردین اتاق خود را تحویل دهد، هتل می‌تواند بگوید ما دوم فروردین خروج از هتل نداریم و اگر شما بخواهید برای شما رزرو انجام شود باید هزینه شب دومین فروردین را نیز پرداخت نمائید. 🔴 Closed to Arrival   🔴 محدودیت در ورود به هتل 🔹یک عامل کنترلی جهت ایجاد محدودیت در رزرو یک روز خاص می‌باشد و در زمانی‌هایی که تعداد اتاق‌های مجود هتل به مرز بحرانی می‌رسد، کاربرد دارد. در واقع رزرواسیون برای یک روز خاص رزروی را تائید نمی‌کند. 🔴 Data Entry Clerk  🔴 منشی ورود اطلاعات 🔹شخصی که رزروها را وارد سیستم می‌نماید. 🔴 Date Roll 🔹 یک رویداد است که در طی آن تاریخ تغییر می‌نماید. این بدان معناست که با تغییر تاریخ، بار مالی برای واحدهای مختلف ایجاد می‌شود. برای مثال میهمانی که در اتاق اقامت دارد یک شب هزینه اقامت بیشتر در هتل شارژ می‌شود. همچنین اتفاقات دیگری همچون تغییر روز برای واحدهای مختلف از جمله رستوران اتفاق می‌افتد. معمولا در هتل‌ها عملیات Date Roll توسط حسابرس شیفت شب انجام می‌شود و اغلب مابین ساعت ۲ الی ۴ صبح صورت می‌گیرد. 🔴 Early Bird 🔹 میزان تخفیف ویژه‌ای که جهت رزرو زودهنگام اعطا می‌شود و معمولا می‌باید یک فاصله حداقلی مابین زمان انجام رزرو و زمان ورود میهمان به هتل بر اساس روز وجود داشته باشد. 🔴 Flash Sales 🔹 میزان تخفیف ویژه‌ای که تنها برای یک بازه زمانی کوتاه مدت ارائه می‌شود. 🔴 Folio 🔴 فولیو 🔹به مجموعه‌ای از هزینه‌های ایجاد شده ( شارژ شده ) توسط یک میهمان و یا یک شرکت گفته می‌شود که در حساب وی منظور می‌گردد. در حقیقت با بررسی Folio می‌توان حساب میهمان را از هر نظر بررسی نمود. 🔴 Hotel Clerk 🔹شخص و یا اشخاصی که در هتل‌ها با میهمانان در ارتباط هستند. 🔴 Housekeeping Asset  🔴 لوازم خانه‌داری 🔹 تمامی لوازمی که برای تازه‌سازی یک اتاق مورد نیاز است. مانند حوله‌های تازه، ملحفه، دستمال کاغذی و ... 🔴 Housekeeping Request 🔴 درخواست خانه‌داری 🔹هرگونه درخواست جهت مرتب نمودن اتاق‌ها تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش اول) تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش سوم) تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش چهارم)

شش روز قبل
تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش اول )

تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش اول )

🔴 Close to Departure  🔴 محدودیت در خروج از هتل 🔹 محدودیتی که هر هتل می‌تواند برای خروج از آن در هر روز ایجاد نماید. به عنوان مثال اگر میهمانی در روز اول فروردین رزروی را انجام داد و تمایل داشت تا دوم فروردین اتاق خود را تحویل دهد، هتل می‌تواند بگوید ما دوم فروردین خروج از هتل نداریم و اگر شما بخواهید برای شما رزرو انجام شود باید هزینه شب دومین فروردین را نیز پرداخت نمائید. 🔴 Closed to Arrival   🔴 محدودیت در ورود به هتل 🔹یک عامل کنترلی جهت ایجاد محدودیت در رزرو یک روز خاص می‌باشد و در زمانی‌هایی که تعداد اتاق‌های مجود هتل به مرز بحرانی می‌رسد، کاربرد دارد. در واقع رزرواسیون برای یک روز خاص رزروی را تائید نمی‌کند. 🔴 Data Entry Clerk  🔴 منشی ورود اطلاعات 🔹شخصی که رزروها را وارد سیستم می‌نماید. 🔴 Date Roll 🔹 یک رویداد است که در طی آن تاریخ تغییر می‌نماید. این بدان معناست که با تغییر تاریخ، بار مالی برای واحدهای مختلف ایجاد می‌شود. برای مثال میهمانی که در اتاق اقامت دارد یک شب هزینه اقامت بیشتر در هتل شارژ می‌شود. همچنین اتفاقات دیگری همچون تغییر روز برای واحدهای مختلف از جمله رستوران اتفاق می‌افتد. معمولا در هتل‌ها عملیات Date Roll توسط حسابرس شیفت شب انجام می‌شود و اغلب مابین ساعت ۲ الی ۴ صبح صورت می‌گیرد. 🔴 Early Bird 🔹 میزان تخفیف ویژه‌ای که جهت رزرو زودهنگام اعطا می‌شود و معمولا می‌باید یک فاصله حداقلی مابین زمان انجام رزرو و زمان ورود میهمان به هتل بر اساس روز وجود داشته باشد. 🔴 Flash Sales 🔹 میزان تخفیف ویژه‌ای که تنها برای یک بازه زمانی کوتاه مدت ارائه می‌شود. 🔴 Folio 🔴 فولیو 🔹به مجموعه‌ای از هزینه‌های ایجاد شده ( شارژ شده ) توسط یک میهمان و یا یک شرکت گفته می‌شود که در حساب وی منظور می‌گردد. در حقیقت با بررسی Folio می‌توان حساب میهمان را از هر نظر بررسی نمود. 🔴 Hotel Clerk 🔹شخص و یا اشخاصی که در هتل‌ها با میهمانان در ارتباط هستند. 🔴 Housekeeping Asset  🔴 لوازم خانه‌داری 🔹 تمامی لوازمی که برای تازه‌سازی یک اتاق مورد نیاز است. مانند حوله‌های تازه، ملحفه، دستمال کاغذی و ... 🔴 Housekeeping Request 🔴 درخواست خانه‌داری 🔹هرگونه درخواست جهت مرتب نمودن اتاق‌ها تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش دوم) تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش سوم) تعريف واژگان تخصصی صنعت هتلداری ( بخش چهارم)

شش روز قبل
ایجاد تمرکز در ساختار سازمانی در حوزه مدیریت هتلداری، به چه معناست؟

ایجاد تمرکز در ساختار سازمانی در حوزه مدیریت هتلداری، به چه معناست؟

ایجاد تمرکز در یک ساختار سازمانی یک ساختار سازمانی که در آن عناصر سازمانی تحت یک سیستم مرکزی، یکپارچه و متحد می‌شوند. این نوع از سازمان را می‌توان در سیستم‌های کامپیوتری، شبکه‌ها، کارکنان، عملیات حسابداری، و امکانات و تجهیزات تجاری نیز به کار برد.  ایجاد تمرکز و متمرکزسازی سازمانی در دهه 1980 آغاز شد. در آن زمان کامپیوترها توانستند کنترل بهتری را در سازمان پیاده‌سازی و مستقر کنند. مزایای ایجاد تمرکز عبارت است از:  افزایش سازماندهی سیستم کاهش هزینه به دلیل استانداردسازی تجهیزات و روش ها  افزایش بهره‌وری نقطه ضعف این مدل: انعطاف‌پذیری و اجرای بسیار آهسته آن در ساختارهای سازمانی است. گاهی سیستم‌های رزرواسیون یک هتل برای هتل‌های کوچکتر و مجزا طراحی و اجرا می‌شوند. اما برای هتل‍های زنجیره‌ای، معمولا یک سیستم و تجهیزات رزرواسیون متمرکز اجرا می‌شود که بسیار موثرتر است. اگر قرار باشد که چندین سیستم رزرواسیون یکپارچه شوند، باید زیرساخت‌های آنها را بر اساس قوانین و پروتکل‌های تمرکززدایی سازماندهی شوند و همگی در یک سیستم یکپارچه ادغام گردند.

30/مهر/1398
سیستم پایگاه داده های در هتل چیست؟

سیستم پایگاه داده های در هتل چیست؟

سیستم‌های پایگاه داده به یک سیستم نگهداری فایل به صورت کامپیوتری و دیجیتال، سیستم پایگاه داده گفته میشود.  پایگاه داده خود نیز مخزنی از فایل های داده به صورت کامپیوتری و دیجیتال است. در حوزه مدیریت پایگاه داده باید ذکر شود که داده ها بر اساس زمینه فعالیت و اسناد ثبت شده ذخیره و سازماندهی می شوند. یک زمینه فعالیت (که گاهی به عنوان یک مشخصه و یا ویژگی شناخته می شود) عبارت است از یک واحد مجزا از اطلاعات از قبیل نام خانوادگی یک کارمند هتل. یک سند ثبتی (و یا مجموعه ای از متغیرها) عبارت است از مجموعه ای از زمینه های مرتبط با هم. یک فایل نیز دارای اسناد ثبتی چندگانه است که به یک موضوع خاص مربوط باشند. در نهایت، یک پایگاه داده شامل تمام فایل های مرتبط است. در صنعت هتلداری، پایگاه داده ها از بخش قابل توجهی از فعالیت های تجاری و برنامه های عملیاتی، پشتیبانی می کند. مزیت استفاده از سیستم های پایگاه داده در صنعت هتلداری، شخصی سازی محصولات و خدمات می باشد.  قابلیت انتخابی یک سیستم پایگاه داده باعث می شود که متخصصان هتلداری بتوانند ارتباط مستقیم با مهمانان و مشتریان خود را حفظ کنند.

30/مهر/1398
بخش "مرکز تلفن" در هتل چیست و چه وظایفی دارد؟

بخش "مرکز تلفن" در هتل چیست و چه وظایفی دارد؟

 مرکز تلفن در هتل یا Call Centerمرکز تلفن عبارت است از یک دفتر مرکزی در یک هتل که تماس تلفنی را از مهمانان و مشتریان دریافت می کند یا تماس های تلفنی را با مشتریان برقرار میکند (به تماسهای برقرار شده به هدف بازاریابی، Telemarketing گفته می شود) گاهی به این دفتر دریافت و برقراری تماس، دفتر مرکزی رزرو (CRO) نیز گفته می شود. ساده ترین شکل این دفتر در یک هتل عبارت است از یک تلفن و یک کارمند پاسخگو جهت دریافت رزروهای هتل. مرکز تلفن در هتل توانایی دریافت چند رزرو در یک زمان را دارد که این عمل از طریق سیستم های رزرو مرکزی (CRS) انجام میشود. هتل ها ممکن است از مرکز تلفن استفاده های گوناگونی داشته باشند. شرکت های هواپیمایی و شرکت های اجاره خودرو نیز معمولا یک مرکز تلفن مرکزی در هر یک از کشورهای محل استقرار خود دایر میکنند که تماما از طریق CRS با یکدیگر در ارتباط هستند. یک مرکز تلفن مرکزی میتواند خدمات مستمر و کاهش هزینه های هتل در امور آموزش و مدیریت را به دنبال داشته باشد که از مزایای بسیار قابل توجه محسوب میشود. با تمام این توضیحات ممکن است که شرکتهای چند منظوره و یا هتلهای زنجیره ای که چندین برند را مدیریت میکنند، مراکز تماس متفاوت و در برخی موارد CRS های مختلف در سازمانهای خود داشته باشند که البته این امر عمدتا به علت ادغام شرکتها و برندها می باشد.

7/شهریور/1398
داده کاوی یا Data Mining چیست؟

داده کاوی یا Data Mining چیست؟

این عبارت به معنای فرآیندی است که ترکیبی از یادگیری ماشینی، تجزیه و تحلیل آماری، تکنیک های مدل سازی و فناوری اطلاعات را به کار میگیرد تا بتواند حقایق، الگوهای ناشناخته رفتاری و روندهای مدرن شناسایی کند. هتلها می توانند از این دانش در تصمیم گیریهای استراتژیک خود در زمینه های بازاریابی، فروش، خدمات به مهمانها، تولید، اعتباربخشی و فعالیت های مالی استفاده کنند تا این فرایندها را سریع تر، دقیق تر و با اعتماد به نفس بیشتری اجرا نمایند. داده کاوی اغلب به عنوان یک ابزار بازاریابی در استخراج داده ها استفاده میشود تا بتوان از این طریق مهمانها و رفتار خرید آنها را مورد مطالعه قرار داد. هدف از چنین مطالعاتی، بررسی و یافتن الگوهایی است که رفتارها را توصیف می کنند و در نتیجه به کسب و کارها (هتلها) اجازه می دهند که بازار را به شکلی هوشمندانه با روش های جدید تقسیم کنند. داده کاوی توانسته است از طریق بخش بندی هوشمندانه و تحلیل عکس العملهای مهمانها، به هتلها در حفظ مهمانانشان کمک کند و با طراحی محصولات و خدماتی که نیازهای بخش های متفاوتی از مهمانها را برآورده می کند بتواند هتل را به آنچه که مورد نیاز مهمانها است، نزدیکتر سازد و با آنها ارتباط موثرتری برقرار کند. علاوه بر آنچه که گفته شد، داده کاوی میتواند از طریق تحلیل، سودآوری، خلق ارزش و تجزیه و تحلیل وفاداری، به بهبود روابط با مهمان کمک کند.

7/شهریور/1398
اصطلاحات مدیریتی (Career Planning and Development)

اصطلاحات مدیریتی (Career Planning and Development)

اصطلاح  Career planning and development این عبارت به معنای " برنامه ریزی و توسعه شغلی" است. به فرایند مادام العمر از ایجاد یک توازن میان منافع فردی در برابر فرصت ها (یا محدودیت های) موجود در محیط کاری به طوری که هم اهداف فردی و هم اهداف محیط کاری برآورده شود، برنامه ریزی و توسعه شغلی گفته میشود. این فرآیند مستمر میتواند بر فرد و هتل یا سازمانهای مرتبط با هتلداری تاثیرگذار باشد. این فرایند برای فردی که در صنعت هتلداری مشغول به کار است میتواند شامل برنامه ریزی شغلی و نتایج مربوط به آن باشد. این نتایج نیز میتواند شامل مواردی همچون  تغییر شغل، تغییر مکان شاغل و یا تغییر مراحل شغلی (ترفیع شغلی) باشد. در حالی که همین فرایند برای یک هتل میتواند به تاثیرات برنامه ریزی منابع انسانی مرتبط باشد. کاهش مشاغل سازمانهای هتلداری سنتی و پیشرفت تصاعدی آن به مرور زمان بر توسعه شغلی فردی تاثیر چشمگیری داشته است. به طوریکه روندهای کنونی بر توسعه مهارتهای اصلی، افزایش بازاریابی، و توسعه قابلیت های استخدامی تاکید بیشتری دارند. یک تغییر تدریجی از مبنای مهارتهای سنتی (مانند غذا و نوشیدنی) به مهارت های مدیریتی و تجاری همراه با تاکید بیشتر بر تجربه بین المللی و مهارت های زبان بسیار مشهود است.

22/خرداد/1398
اصطلاحات مدیریتی (Action Learning)

اصطلاحات مدیریتی (Action Learning)

اصطلاح  Action Learning این عبارت به معنای  یادگیری عملی است. فرایندی که در آن افراد مهارت های خود را از طریق دخالت در فعالیتهای یک تیم و با تمرکز بر مشکلات خاص سازمانی فرامیگیرند. این امر از طریق استفاده از پرسشنامه، تجزیه و تحلیل و تکنیک های حل مسئله به دست می آید.  افرادی که از این فرایند استفاده می کنند اغلب خود درگیر فعالیتهای عملی در حوزه های مختص به خود هستند و علاوه بر این، از مزایای یادگیری در دیگر فرایندها و حوزه های کسب و کار مرتبط نیز بهره مند میشوند و مهارت های بین فردی و اثربخشی سازمانی را بهبود می بخشند.  به عنوان مثال، یک عضو تیم فرانت آفیس در یک هتل ممکن است بتواند در یک گروه عملیاتی با افراد تیم های فروش و یا رزرو کار کند تا نحوه بهبود ارتباطات بین بخشهای مختلف هتل مشخص و تبیین شود.  عضو تیم فرانت آفیس در مورد سایر بخشها و کمک به ایجاد یک راه حل برای ارتباط موثرتر، مطالب قابل توجهی را در این برنامه عملی خواهد آموخت.  بدین ترتیب در حقیقت یک یادگیری عملی صورت گرفته است.

22/خرداد/1398
جایگاه تبلیغات 1 جایگاه تبلیغات 1


کمی منتظر بمانید...