گروه جامع و تخصصی صنعت هتلداری ایران
دوشنبه، 1 مهر 1398
انگلیسی
لبخند بخشی از یونیفرم ماست
Mon, Sep 23, 2019
هتل کلاب حساب کاربری من
مدیریت هتلداری

آموزشهای مقدماتی تا پیشرفته داخلی و بین المللی در حوزه مدیریت صنعت هتلداری را میتوانید از این بخش پیگیری و مطالعه نمایید.


بخش "مرکز تلفن" در هتل چیست و چه وظایفی دارد؟

بخش "مرکز تلفن" در هتل چیست و چه وظایفی دارد؟

 مرکز تلفن در هتل یا Call Centerمرکز تلفن عبارت است از یک دفتر مرکزی در یک هتل که تماس تلفنی را از مهمانان و مشتریان دریافت می کند یا تماس های تلفنی را با مشتریان برقرار میکند (به تماسهای برقرار شده به هدف بازاریابی، Telemarketing گفته می شود) گاهی به این دفتر دریافت و برقراری تماس، دفتر مرکزی رزرو (CRO) نیز گفته می شود. ساده ترین شکل این دفتر در یک هتل عبارت است از یک تلفن و یک کارمند پاسخگو جهت دریافت رزروهای هتل. مرکز تلفن در هتل توانایی دریافت چند رزرو در یک زمان را دارد که این عمل از طریق سیستم های رزرو مرکزی (CRS) انجام میشود. هتل ها ممکن است از مرکز تلفن استفاده های گوناگونی داشته باشند. شرکت های هواپیمایی و شرکت های اجاره خودرو نیز معمولا یک مرکز تلفن مرکزی در هر یک از کشورهای محل استقرار خود دایر میکنند که تماما از طریق CRS با یکدیگر در ارتباط هستند. یک مرکز تلفن مرکزی میتواند خدمات مستمر و کاهش هزینه های هتل در امور آموزش و مدیریت را به دنبال داشته باشد که از مزایای بسیار قابل توجه محسوب میشود. با تمام این توضیحات ممکن است که شرکتهای چند منظوره و یا هتلهای زنجیره ای که چندین برند را مدیریت میکنند، مراکز تماس متفاوت و در برخی موارد CRS های مختلف در سازمانهای خود داشته باشند که البته این امر عمدتا به علت ادغام شرکتها و برندها می باشد.

7/شهریور/1398
داده کاوی یا Data Mining چیست؟

داده کاوی یا Data Mining چیست؟

این عبارت به معنای فرآیندی است که ترکیبی از یادگیری ماشینی، تجزیه و تحلیل آماری، تکنیک های مدل سازی و فناوری اطلاعات را به کار میگیرد تا بتواند حقایق، الگوهای ناشناخته رفتاری و روندهای مدرن شناسایی کند. هتلها می توانند از این دانش در تصمیم گیریهای استراتژیک خود در زمینه های بازاریابی، فروش، خدمات به مهمانها، تولید، اعتباربخشی و فعالیت های مالی استفاده کنند تا این فرایندها را سریع تر، دقیق تر و با اعتماد به نفس بیشتری اجرا نمایند. داده کاوی اغلب به عنوان یک ابزار بازاریابی در استخراج داده ها استفاده میشود تا بتوان از این طریق مهمانها و رفتار خرید آنها را مورد مطالعه قرار داد. هدف از چنین مطالعاتی، بررسی و یافتن الگوهایی است که رفتارها را توصیف می کنند و در نتیجه به کسب و کارها (هتلها) اجازه می دهند که بازار را به شکلی هوشمندانه با روش های جدید تقسیم کنند. داده کاوی توانسته است از طریق بخش بندی هوشمندانه و تحلیل عکس العملهای مهمانها، به هتلها در حفظ مهمانانشان کمک کند و با طراحی محصولات و خدماتی که نیازهای بخش های متفاوتی از مهمانها را برآورده می کند بتواند هتل را به آنچه که مورد نیاز مهمانها است، نزدیکتر سازد و با آنها ارتباط موثرتری برقرار کند. علاوه بر آنچه که گفته شد، داده کاوی میتواند از طریق تحلیل، سودآوری، خلق ارزش و تجزیه و تحلیل وفاداری، به بهبود روابط با مهمان کمک کند.

7/شهریور/1398
اصطلاحات مدیریتی (Career Planning and Development)

اصطلاحات مدیریتی (Career Planning and Development)

اصطلاح  Career planning and development این عبارت به معنای " برنامه ریزی و توسعه شغلی" است. به فرایند مادام العمر از ایجاد یک توازن میان منافع فردی در برابر فرصت ها (یا محدودیت های) موجود در محیط کاری به طوری که هم اهداف فردی و هم اهداف محیط کاری برآورده شود، برنامه ریزی و توسعه شغلی گفته میشود. این فرآیند مستمر میتواند بر فرد و هتل یا سازمانهای مرتبط با هتلداری تاثیرگذار باشد. این فرایند برای فردی که در صنعت هتلداری مشغول به کار است میتواند شامل برنامه ریزی شغلی و نتایج مربوط به آن باشد. این نتایج نیز میتواند شامل مواردی همچون  تغییر شغل، تغییر مکان شاغل و یا تغییر مراحل شغلی (ترفیع شغلی) باشد. در حالی که همین فرایند برای یک هتل میتواند به تاثیرات برنامه ریزی منابع انسانی مرتبط باشد. کاهش مشاغل سازمانهای هتلداری سنتی و پیشرفت تصاعدی آن به مرور زمان بر توسعه شغلی فردی تاثیر چشمگیری داشته است. به طوریکه روندهای کنونی بر توسعه مهارتهای اصلی، افزایش بازاریابی، و توسعه قابلیت های استخدامی تاکید بیشتری دارند. یک تغییر تدریجی از مبنای مهارتهای سنتی (مانند غذا و نوشیدنی) به مهارت های مدیریتی و تجاری همراه با تاکید بیشتر بر تجربه بین المللی و مهارت های زبان بسیار مشهود است.

22/خرداد/1398
اصطلاحات مدیریتی (Action Learning)

اصطلاحات مدیریتی (Action Learning)

اصطلاح  Action Learning این عبارت به معنای  یادگیری عملی است. فرایندی که در آن افراد مهارت های خود را از طریق دخالت در فعالیتهای یک تیم و با تمرکز بر مشکلات خاص سازمانی فرامیگیرند. این امر از طریق استفاده از پرسشنامه، تجزیه و تحلیل و تکنیک های حل مسئله به دست می آید.  افرادی که از این فرایند استفاده می کنند اغلب خود درگیر فعالیتهای عملی در حوزه های مختص به خود هستند و علاوه بر این، از مزایای یادگیری در دیگر فرایندها و حوزه های کسب و کار مرتبط نیز بهره مند میشوند و مهارت های بین فردی و اثربخشی سازمانی را بهبود می بخشند.  به عنوان مثال، یک عضو تیم فرانت آفیس در یک هتل ممکن است بتواند در یک گروه عملیاتی با افراد تیم های فروش و یا رزرو کار کند تا نحوه بهبود ارتباطات بین بخشهای مختلف هتل مشخص و تبیین شود.  عضو تیم فرانت آفیس در مورد سایر بخشها و کمک به ایجاد یک راه حل برای ارتباط موثرتر، مطالب قابل توجهی را در این برنامه عملی خواهد آموخت.  بدین ترتیب در حقیقت یک یادگیری عملی صورت گرفته است.

22/خرداد/1398
اصطلاحات مدیریتی

اصطلاحات مدیریتی

اصطلاح  Back office systems به نرم افزارها و اپلیکیشنهای تجاری IT (فناوری اطلاعات) که عملیات تجاری داخلی یک سازمان هتلداری را پشتیبانی میکنند، سیستمهای Back office گفته میشود. این نرم افزارها مانند نرم افزارهای مختص فرانت آفیس (که مستقیما با مهمان سروکار دارند)، در جهت براورده سازی نیازهای هتلداری و مهمان نوازی و یا عملیات بنگاههای اقتصادی توریستی استفاده میشوند. چنین نرم افزارهایی شامل کاربردهایی در حوزه های محصول تا خدمات و سرویس و هرآنچه که در بین این دو مقوله قرار میگیرد، میشوند. این نرم افزارها عموما پکیجهای نرم افزاری هستند که از این میان میتوان به موارد زیر اشاره نمود: ابزار مدیریت عملکرد تجاری برنامه ریزی منابع بنگاه اقتصادی تامین منابع و مدیریت زنجیره تامین و یا اپلیکیشنهای ساده تر ماند: مدیریت اموال خرید یا انبارداری الکترونیکی مدیریت منابع انسانی (استخدام دیجیتالی، آموزش دیجیتالی، برنامه ریزی کارمندان، و پرداختها) مدیریت انرژی نگهداری پیشگیرانه هتل و حسابداری. استراتژیهای مشتری محور به سیستمهای Back office برای ارتباط با برخی از سطوح فرانت آفیس (اگر هتل باشد: سیستم مدیریت هتل یا PMS و اگر دیگر بنگاههای اقتصادی باشد: مدیریت روابط با مشتری یا CRM) نیازمند هستند. این نیاز به دلیل ضرورت وجود یک چشم انداز کامل برای روابط تعاملی با مشتری و فرایندهای مرتبط با هم، در کسب و کار به وجود میاید.

16/اردیبهشت/1398
عوامل موثر در ایجاد تصویر مثبت از هتل در ذهن میهمان

عوامل موثر در ایجاد تصویر مثبت از هتل در ذهن میهمان

ساختمان هتل و ورودی برای برخی از میهمانان، ساختمان و نمای هتل و نیز ورودی آن اهمیت بسیاری دارد. این عده معتقدند که همین ظاهر می‌تواند گویای کیفیت خدمات نیز باشد و از آراستگی ساختمان و دکوراسیون ورودی هتل می‌توان یک اقامت خوش را حدس زد. فضای لابی و دکوراسیون عده‌ای دیگر از میهمانان معتقدند اگر چه با توجه به قدمت برخی هتل‌ها و نیز نوع آنها، شاید نتوان کیفیت اقامت را پیش‌بینی کرد اما با این وجود بحث نوسازی، فضای لابی، دکوراسیون و نورپردازی آن می‌تواند اثر بسیار مهمی در ذهن میهمان تازه بگذارد. پوشش و برخورد کارکنان قسمت پذیرش برخی دیگر بر این باورند که نوع پوشش کارکنان به ویژه در قسمت پذیرش و نحوه برخورد ایشان از ارتباط چشمی و لبخند گرفته تا لحن گفتار، بیش از هر مورد دیگر می‌تواند یک میهمان تازه را تحت تاثیر قرار دهد به طوریکه حتی نواقص احتمالی بعدی را هم تحت پوشش قرار دهد. سهولت عملیات پذیرش و دریافت کلید به رغم وجود موارد یاد شده، برای میهمانی که خسته از راه رسیده شاید هیچ چیز دلچسب‌تر از این نباشد که به سرعت عملیات پذیرش را انجام دهد و راهی اتاق خود شود. این مهم به ویژه برای مسافران تجاری و یا آنانی که دیرهنگام به هتل می‌رسند، می‌تواند بسیار مهم باشد. چیدمان و پاکیزگی اتاق برای عده دیگر، هیچ چیز مهم‌تر از نظم و ترتیب اتاق و پاکیزگی آن در شکل‌گیری ارتباط اولیه با هتل نیست. برای این دسته از میهمانان، پاکیزگی اتاقشان و کیفیت خواب می‌تواند تمام خستگی سفر را بدر کند و خاطره خوشی از هتل در ذهن ایشان بگذارد.

16/اردیبهشت/1398
اصطلاحات مدیریتی

اصطلاحات مدیریتی

اصطلاح Hands-on learning این واژه به معنای یادگیری عملی است. افراد اغلب در صنعت هتلداری از طریق تجربه، تمرین و بروز رفتارهای خاص، فرایند یادگیری و پیشرفت را میگذراند. برای مثال یک متصدی بار که به تازگی مشغول شده است، ترکیبی از یک کوکتل جدید را یاد میگیرد و در مرحله دوم این ترکیب را تمرین میکند در حالیکه یک متصدی اتاق، مراحل مختلفی را که برای مرتب کردن تخت اتاق نیاز است به شکل منظم تمرین میکند تا آنها را یاد بگیرد. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها برای همه مشاغل درون سازمانی خود، یک رشته مهارت های کلیدی تعریف میکنند و بر اساس همین تعاریف، یادگیری در آن مهارت مورد نظر را در برنامه خود قرار میدهند تا تمام این فرایند بر اساس یک سازوکار دقیق اجرا شود. برای مثال، هتل هیلتون در انگلیس مهارت های فنی و رفتار ی (TBS) را تعریف و تعیین میکند که مورد نیاز تمام شغلهای عملیاتی در چارچوب گروه هتلهای هیلتون میباشد. سپس این گروه هتلداری بر اساس تعاریف مشخص شده، تجربیات و تمرینهای تجربی در جهت یادگیری برای پیشرفت در موقعیت شغلی مورد نظر طراحی و اجرا میکند. به چنین فرایندی، یادگیری رفتاری گفته میشود و برای توسعه مهارتها، بسیار مناسب و اثرگذار است. البته باید توجه داشت که توسعه نگرش از طریق یادگیری شناختی حاصل می شود. در این فرآیند، توضیح و درک مفاهیم و نظریه ها، منجر به یادگیری میشود که در ادامه به فراگیر اجازه میدهد تا نگرش خود را با شرایط موجود و تعریف شده، وفق دهد.

16/اردیبهشت/1398
دنیا "پر از تکنولوژی اما ارتباط بین انسانها کم"

دنیا "پر از تکنولوژی اما ارتباط بین انسانها کم"

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که "پر از تکنولوژی، اما ارتباطات بسیار کم" نامیده می شود. بیشتر ارتباطات به صورت الکترونیکی و مکانیکی انجام می شود. برخورد های رو در رو معمولا کوتاه هستند و میزان تأثیرشان به این بستگی دارد که ما پیاممان را تا چه اندازه خوب و مناسب برسانیم. ما مطمئناً نمی توانیم سعی کنیم تا منتظر دومین تأثیرگذاری مثبت باشیم. صنعت مهمان¬نوازی یک "حرفه ی مردمی" است و برخوردهای ما با افراد کوتاه است. در نگاه مشتریان، ظاهر شخصی شما و خدماتی که ارائه می دهید نشان دهنده ی تصویری است که مشتری از هتل دارد. چگونگی پوشش و ظاهر شدن شما در مقابل مشتری می تواند بر مؤثر بودنتان، مفید بودنتان و نهایتاً روی موفقیت هتل، تأثیر بسیاری داشته باشد. ظاهر کارکنان و رفتار آنان باعث تکرار عمل مشتری در انتخاب هتل می شود. مردم خواهان "ارزش درک شده" هستند. در صورتی که کارمندان هتل، قابل اعتماد، مؤثر و بی عیب و نقص به نظر برسند، بیشتر میهمانان این طور برداشت می کنند که کل مجموعه ی هتل نیز قابل اعتماد، مؤثر و بی عیب و نقص است.

12/اردیبهشت/1398
جایگاه تبلیغات 1 جایگاه تبلیغات 1


کمی منتظر بمانید...