مدیریت هتلداری

آموزشهای مقدماتی تا پیشرفته داخلی و بین المللی در حوزه مدیریت صنعت هتلداری را میتوانید از این بخش پیگیری و مطالعه نمایید.


 آشنایی با برخی اصطلاحات و عبارات اختصاصی و پر کاربرد در بخش خانه‌داری هتل

آشنایی با برخی اصطلاحات و عبارات اختصاصی و پر کاربرد در بخش خانه‌داری هتل

  گزارش وضعیت خانه‌داری به گزارشی که توسط واحد خانه‌داری بر اساس مشکلات فیزیکی اتاق‌ها اماده می‌شود، اطلاق می‌گردد. عملیات پیشگیرانه تعمیر و نگهداریسیستمی نظام‌مند جهت نگه‌داری و تعمیرات وسایل اتاق‌ها به صورت دوره‌ای که باعث پیشگیری از خرابی‌های آتی و کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگه‌داری می‌شود. اختلاف در وضعیت اتاق وضعیتی که طی آن توضیحات ثبت‌شده در واحد خانه‌داری در مورد اتاق با وضعیت ثبت‌شده در میز پذیرش تفاوت دارد. Turn down Service وضعیتی که در آن خانه‌دار وارد اتاق میهمان مقیم شده و تخت وی را برای خواب آماده می‌کند. برخی از هتل‌ها در این مورد خلاقیت به خرج داده و روی بالشت میهمانان شکلات قرار می‌دهند؛ آباژورهای اتاق را روشن می‌نمایند و یا برای کودکان کتاب داستان برای خواب شبانه قرار می‌دهند.  حداکثر ظرفیت رزرو به وضعیتی گفته می‌شود که تمامی اتاق‌های هتل رزرو شده باشند. No show Guest به وضعیتی اطلاق می‌شود که میهمان در زمان رزرو به هتل مراجعه نکرده باشد. اتاق اشغال شده ( OCC ) اتاقی که در حال حاضر خود میهمان و لوازم وی در آن قرار دارد.  اتاق خالی ( VAC ) به اتاق‌های آماده ورود میهمانان گفته می‌شود. خارج از سرویس ( O.O.O ) به اتاقی که به هر دلیل قابل فروش نباشد، گفته می‌شود. M./U ( Make-up Room) به اتاق اشغال‌شده توسط میهمان گفته می‌شود که نیازمند تمیزکاری و مرتب نمودن تخت است. T.D.S.  (Turndown Service) سرویس شامگاهی که تنها به مرتب نمودن تخت، ختم می‌شود.  مزاحم نشوید ( D.N.D ) به معنای آن است که میهمان داخل اتاق تمایل ندارد که کسی وارد اتاقش و یا به هر صورت مزاحم وی شود. S.O. (Sleep-Out)  به معنای آن است که میهمان داخل اتاق شده است اما در اتاق نخوابیده است. C/O (Check-out)به معنای آن است که میهمان اتاق را ترک نموده و اتاق آماده تمیزکاری است.

9/مهر/1397
 نکاتی مهم که می‌تواند در مذاکرات مورد استفاده مدیران هتل قرار گیرد

نکاتی مهم که می‌تواند در مذاکرات مورد استفاده مدیران هتل قرار گیرد

آداب و رسوم رفتار دیپلماتیک در مذاکراتآداب غذا خوردندر عرصه دیپلماسی بین‌المللی، هیات میزبان قبل از مذاکره میهمان را به ناهار و شام کاری دعوت می‌کند و از نحوه غذا خوردن او نتیجه می‌گیرد که با چه تاکتیکی باید مذاکره کند. دسته فنجان را باید به همان سمت که بالا می‌بریم، پایین بگذاریم. یکی از آداب غذا خوردن در مراودات اجتماعی این است که وقتی کسی بر سر میز غذا مورد خطاب قرار می‌گیرد باید دست از خوردن بکشد و به حرف‌های طرف مقابل گوش کند. وعده‌های غذایی این وعده‌ها هم تشریفات خاص خودش را دارد. صبحانه ۷ صبح سرو می شود و معمولا یک ساعت و نیم به طول می‌انجامد. ناهار رسمی بین ساعات 1 تا 3 بعدازظهر، شام اول ۷ تا ۹ و شام دوم ۹ تا ۱۱ شب. آداب نشستن سر میز مذاکرهممکن است روسای هیات میزبان و میهمان روبه‌روی هم یا کنار هم بنشینند که هر کدام ضابطه خاصی دارد اما اگر کنار هم می‌نشینند یکی از ضوابط محکم آن این است که رئیس هیات میهمان حتما باید دست راست میزبان بنشیند و تا زمانی که روسای دو هیات بر سر میز شام نشسته‌اند، هیچ کس بدون مجوز از رئیس خود نباید میز را ترک کند.مردان نباید کت خود را دربیاورند. هیچ کس نباید با تلفن همراه مشغول مکالمه باشد. هیچ کس نباید مشغول خواندن کتاب و روزنامه شود. مردان نباید تلفن و دیگر ملزومات خود را روی میز بگذارند یا اینکه زنان کیف خود را از دسته صندلی آویزان کنند. کسی نباید مشغول تعمیرات زیبایی شود و یا موهای خود را شانه کند. عطسه کردن و دست به دست کردن نمک و فلفل و خلال کردن دندان هم هر کدام تشریفات خاص خود را دارد. زبان بدن در مذاکراتکلمات در مذاکرات فقط 7 درصد پیام را منتقل می‌کنند، ۳۸ درصد را آهنگ صدا و ۵۵ درصد را زبان بدن به نمایش در می‌آورد. برخی از حرکات بدن بخصوص حرکات صورت و چشم، اگر عمدی انجام شود می‌تواند تعبیر بی‌ادبانه‌ای داشته باشد. برای مثال اگر کسی با شما صحبت می‌کند و شما نگاهتان را از او بگیرید به این معنی است که نمی‌خواهید حرف او را بشنوید.از سر بینی نگاه کردن نشانه تحقیر است. در آمریکا و اروپا باید در طول گفتگو دو سوم زمان را به چشم‌های طرف نگاه کنید تا باور کند که صداقت دارید.حرکات پاهادر بسیاری از کشورها، پا عضو ناظر بدن است؛ مثلا ژاپنی‌ها دوست ندارند چیزی را با پا به آنها نشان دهند و یا از سوی دیگر، اوباما همیشه در دیدار با مقامات کشورهای آسیایی پا روی پا می انداخت که این نشان از اقتدار او در مذاکره است. رنگ لباس‌های مذاکره‌کنندگانآداب تشریفات برای هر رنگ و هر لباسی تعریفی مشخص دارد. در صحنه بین‌المللی کت و شلوار سرمه‌ای رنگ اقتدار و صداقت و اعتماد است. روانشناسان می‌گویند که آدم‌های باهوش سرمه‌ای می‌پوشند. آداب تقدیم سوغاتیدر تقدیم سوغاتی، آداب کشورها را باید در نظر گرفت. ارزش تجاری هدیه‌ای که به صورت سوغاتی به کارمندان دولتی داده می‌شود، نباید بیشتر از پنجاه دلار باشد. در مورد سران کشورها هم غالبا سوغاتی‌هایی با سقف ارزش تجاری سیصد دلار اهدا می‌شود. این هدایا نباید پنهانی اهدا شوند تا شکل رشوه به خود بگیرند.سوغاتی باید با بسته‌بندی شکیلی مطابق با فرهنگ کشور مقابل ارائه شود؛ مثلا بسته‌بندی سیاه و بنفش برای چینی‌ها مفهوم مرگ و نیستی را تداعی می‌کند یا در ژاپن، هدایای چهارتایی نشانه مرگ است.آداب دست دادن دیپلمات‌هادر جلسات بین‌المللی، مقام بالاتر دست خود را جلو می‌آورد. دست‌ها باید خشک باشند و تا وقتی که دست‌دهنده دست خود را پس نکشیده، دست دادن باید ادامه پیدا کند.

9/مهر/1397
آشنایی با انواع مختلف هتل

آشنایی با انواع مختلف هتل

آکادمی آموزش هتل‌نیوز  – در اینجا به بررسی انواع هتل میپردازیم. این مقوله در صنعت هتلداری و برای دانشجویان رشته هتلداری بسیار ضروری و از مفاهیم پایه به شمار میرود. با آکادمی آموزش هتل‌نیوز همراه باشید. هتل تجارتى ( Commercial Hotel ) هتل حومه شهر ( Sub-urban Hotel ) هتل شهرى ( Urban Hotel ) هتل با فضاى بازمیانى ( Atrium Hotel ) هتل بزرگ ( Meca Hotel ) هتل گردهمایى ( Convention Hotel ) هتل فرودگاه ( Airport Hotel ) هتل مسکونى براى میهمانانى که اقامت طولانى دارند (Lodging Type Hotel) هتل بازیهاى شبانه ( Night Clup Hotel ) هتل سوپر لوکس (Super Lux Hotel) هتل تمام سوئیت ( Suite Hotel ) هتل با سوئیت‌هاى یک طبقه‌ای پراکنده ( BungalowSuite Hotel ) متل بین راهى ( Motel ) متل متوسط میان راه ( Motor inn ) هتل ارزان قیمت ( Budget inn ) هتل تفریحى ( Resort Hotel ) هتل آپارتمان ( Apartment Hotel ) هتل مالکیت زمانى مشترک ( Time Sharing Hotel ) هتل مالکیت مشترک ( Condominium Hotel ) پانسیون ( Boarding House ) مهمانسرا ( Guest House ) مسافرخانه، استراحتگاه ( Hostel ) خوابگاه ( Dormitory ) هتل کازینو ( Hotel Cazino )

3/مهر/1397
 
کمی منتظر بمانید...