گروه جامع و تخصصی هتل نیوز
سه‌شنبه، 13 خرداد 1399 انگلیسی
لبخند بخشی از یونیفرم ماست
هتل کلاب حساب کاربری من Tue, Jun 2, 2020
تشریفات

آموزشهای داخلی و خارجی در حوزه تشریفات هتلداری را میتوانید از این بخش پیگیری و مطالعه نمایید.


انتخاب محل مناسب براي پذيرايي

انتخاب محل مناسب براي پذيرايي

 انتخاب محل مناسب نيز يكي از ضروريات مهمانی است و بايد متناسب با تعداد مهمانان و نوع پذيرايی محل مربوطه را انتخاب نمود و در كارت دعوت نشانی و حتی المقدور كروكی (نقشه) محل را نيز ضميمه نمود. سفارتخانه‌ها و سركنسول گریهای خارجی معمولاً ترجيح مي دهند در صورت در اختيار داشتن محل مناسب، مهمانی های خود را در محل اقامت سفير يا سر كنسول برگزار نمايند كه در اينصورت در چنين محلی انتظار مي رود نمونه‌هايی از صنايع دستی را در معرض ديد قرار دهند و حتماً با غذاهای محلی خود از مدعوين پذيرايی نمايند. در هر صورت نكته مهم اينست كه محل مهمانی مي بايست با تعداد مهمانان تناسب داشته باشد، بنحوی كه ماموران پذيرايی بتوانند به راحتي تردد نموده و از مهمانان پذيرايی نمايند. در درب ورودی نيز ترتيباتی اتخاذ شود كه مهمانان مورد استقبال قرار گرفته و در صورت داشتن پالتو، بارانی و يا كلاه، جای مناسبی برای نگهداری و تحويل آن در نظر گرفته شود. چنان چه محل مناسبی برای برگزاری مهمانی در اختيار ميزبان نيست، بهتر است اين مهمانی در سالن هتل‌ها و يا اماكن پذيرايی برگزار شود.

ایجاد شده: 7/شهریور/1398       آخرین ویرایش: 7/شهریور/1398
اصول رفتاری - مهارت های رفتاری (بخش سوم)

اصول رفتاری - مهارت های رفتاری (بخش سوم)

در ادامه بیان اصول رفتاری تشریفات و در بخش نهایی به بررسی مهارتهای رفتاری میپردازیم: در يك جمع عمومی در گوشی صحبت كردن جايز نيست. يك جلسه رسمی را نبايد بدون دليل ترك نمود و برای شركت در يك جلسه طولانی بايد خود را آماده نمود. مزاح كردن و بيان لطيفه می بايست متناسب با جمع باشد و به موقع انتخاب شود. به محض آشنا شدن با افراد جديد نبايد خود را زياد صميمی نشان داد و آنها را با ضمير تو مورد خطاب قرار داد. سرفه كردن، عطسه نمودن و يا دهن دره كردن در ملاء عام و بخصوص در جلسات رسمی شايسته نيست و بايد آن را بطور نامحسوس انجام داد و در مقابل اين اعمال نيز نبايد عكس‌العمل ناشايست نشان داد. مراسم تشريفاتی و رفتارهای مختلف الزاماً ممكن است مطابق ميل ما نباشد ولی ناگزير برای حفظ منافع سازمانی خود بايد آن را بپذيريم. افراد مودب، آراسته و با وقار همواره خاطره خوبی را در اذهان باقی می گذراند.

ایجاد شده: 16/اردیبهشت/1398       آخرین ویرایش: 17/اردیبهشت/1398
اصول رفتاری - مهارت هاي رفتاري (بخش دوم)

اصول رفتاری - مهارت هاي رفتاري (بخش دوم)

در ادامه بیان اصول رفتاری تشریفات به بررسی مهارتهای رفتاری میپردازیم: در ملأ عام نبايد با صداي بلند صحبت كرد و يا افراد را با آواز بلند صدا نمود. طبق عرف محل، در ساعات استراحت نبايد براي ديگران ايجاد مزاحمت نمود. در معاشرت با خارجيان، طبق عرف محل مي بايست مهارت هاي رفتاري را بكار برد. در جلسات و گرد هم آئي‌ها نبايد متكلم وحده بود و بايد به ديگران نيز مهلت صحبت كردن و طرح مباحث را داد. در يك جمع رسمي از طرح مباحث شخصي و غير قابل فهم براي ديگران بايد خودداري نمود. به صحبت هاي ديگران بايد توجه نمود و نبايد به افراد بي اعتنايي نمود. نبايد كلام افراد را بدون دليل قطع نمود و چنانچه ما اداره جلسه اي را بعهده داريم، بايد به هم فرصت صحبت كردن را بدهيم. اگر ما اداره كننده جلسه اي هستيم، نمي بايستي جلسات را به نحو طولاني برگزار نموده و بخصوص بايد رعايت افراد مسن را نمود.

ایجاد شده: 16/اردیبهشت/1398       آخرین ویرایش: 17/اردیبهشت/1398
اصول رفتاری - مهارت هاي رفتاري

اصول رفتاری - مهارت هاي رفتاري

در ذکر اصول رفتاری تشریفات به بررسی مهارتهای رفتاری میپردازیم: اشراف به آداب اجتماعي محل بخصوص كشورهاي خارجي حائز اهميت است. استفاده از عبارت هاي مودبانه بهنگام آشنايي، ديدارهاي روزانه و خداحافظي شرط ادب و نزاكت است مانند از ديدار شما خوشحالم، صبح شما بخير، روز بخير، روز خوبي داشته باشيد، بعدازظهر شما بخير، خداحافظ، شب بخير. در مقابل هر خدمتي كه به ما ارائه مي شود حتی اگر ناچیز هم باشد، بايد به صورت شایسته تشكر نمود و از عبارتهاي مودبانه مرتبط استفاده نمود. درب هاي ورودي و يا خروجي را بايد براي نفر بعدي نگاه داشت و در مقابل چنين خدمتي بايد متقابلاً تشكر نمود. در مبادي ورودي و خروجي مي بايست تقدم بانوان را رعايت كرد. پشت سر خود نبايد درب را محكم بست و يا بهم زد. به هنگام ترك منزل بايد سر و وضع را مرتب نمود، انجام اين امر در ملاء عام جايز نيست.

ایجاد شده: 16/اردیبهشت/1398       آخرین ویرایش: 17/اردیبهشت/1398
اصول رفتاری - نحوه معرفی و آشنایی

اصول رفتاری - نحوه معرفی و آشنایی

در اصول نحوه آشنایی و معرفی افراد، نکات زیر بسیار مهم هستند: براي آشنا شدن و يا معرفي خود به ديگران بايد با نام و نام خانوادگي خود را معرفي كرد. براي ديدار با يك مسئول اداري و يا رجوع به يك اداره بايد خود را معرفي نمود. افراد دون پايه از لحاظ اداري می بایست خود را به مقامات بالاتر معرفي ‌كنند. افراد جوان تر خود را به افراد مسن تر معرفي مي‌كنند. افراد پائين تر از لحاظ علمي خود را به افراد بالاتر معرفي مي‌كنند. در يك جمع، فرد تازه وارد خود را به افراد حاضر در مجلس معرفي مي‌كند و يا ميزبان واسطه معرفي فرد تازه وارد به بقيه مي‌شود. در عرف معمول نيست دو نفر را با يكديگر مواجه نمود و بدون معرفي آنان از آنها بخواهيم با يكديگر آشنا شوند. فردي كه ديد وارد مهماني شده و مهمانان هر يك در جاي خود مستقر شده‌اند، كافي است با ميزبان دست داده و با بقيه با علامت سر سلام و احوال پرسي نمايد.

ایجاد شده: 16/اردیبهشت/1398       آخرین ویرایش: 17/اردیبهشت/1398
جایگاه تبلیغات 1 جایگاه تبلیغات 1


کمی منتظر بمانید...