گروه جامع و تخصصی هتل نیوز
شنبه، 22 خرداد 1400 انگلیسی
لبخند بخشی از یونیفرم ماست
هتل کلاب حساب کاربری من Sat, Jun 12, 2021
 صفحه اصلی / اخبار داخلی / دولت آینده باید تصدی‌گری دولتی را در بخش گردشگری حذف کند
دولت آینده باید تصدی‌گری دولتی را در بخش گردشگری حذف کند - تصویر 1

دولت آینده باید تصدی‌گری دولتی را در بخش گردشگری حذف کند

ایجاد شده: 11/خرداد/1400       آخرین ویرایش: 11/خرداد/1400

به گزارش هتل نیوز، " امیر سزاوار " رییس جامعه حرفه‌ای هتلداران استان خراسان رضوی افزود: گردشگری در شهر مشهد کاملاً وابسته به گردشگری زیارتی است. کمتر مسافرانِ هتل‌های مشهد را گردشگران صنعتی و یا انواع دیگری به جز گردشگرانِ زیارتی تشکیل می‌دهند. بنابراین کرونا و رکود گردشگری زیارتی ضربه بزرگی به صنعت هتلداری در استان خراسان رضوی و شهر مشهد زد.

او با بیان اینکه وضعیت هتل‌های استان خراسان رضوی اسفناک است، افزود: هتل هایی هم که هنوز تعطیل نشده‌اند، هیچ‌گونه سودآوری ندارند بلکه صرفاً به دلیل تامین همان نیازهای محدود این شهر به اقامتگاه فعالیت‌هایشان را متوقف نکرده‌اند. می‌دانیم که دایر بودن هتل‌ها هزینه‌های جاری مشخص و عمدتا ً سنگینی دارد؛ این هزینه‌ها در صورتی که ضریب اشغال هتل‌ها حداقل ۵۰ درصد باشد و نرخ‌های مصوب از مسافران دریافت شود، تامین خواهد شد؛ یعنی تازه در آن صورت ما از پس هزینه‌های جاری برمی‎آیم و باز هم به سودآوری و درآمدزایی نمی‌رسیم. بگذریم از اینکه هزینه استهلاک و -به اصطلاح- خواب سرمایه‌ای را که در هتل‌های بی‌رونق متوقف شده است، من در این محاسبه ندیده‌ام و تنها به هزینه‌های جاری هتل‎ها اشاره کرده‌ام.

رییس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی درباره سخنان اخیر رییس جمهور در ارتباط عملکرد دولت در قبال صنعت گردشگری گفت: نمی‌دانم آقای رئیس‌جمهور از چه منظری به صنعت گردشگری نگاه می‌کنند که اخیراً از عملکرد دولت در این بخش ابراز رضایت کرده‌اند! کاش می‌دانستیم ایشان چه چیزی را به عنوان موفقیت مد نظر دارند! زمانی می‌توانیم در مورد این عملکرد این طور قاطعانه سخن بگوییم که آمارهای دقیق، آن هم آماری که حاصل کار کارشناسی گروه‌هایی بیرون از بدنه دولت باشد، موفقیت دولت در بخش گردشگری را تایید کند. در یک سال و چند ماه گذشته که کشور با معضل کرونا روبرو بوده است، دولت چه کمکی به خسارت‌دیدگان این صنعت کرد؟ آیا بسته‌های حمایتی را باید ملاک قرار دهیم؟ همان بسته‌هایی که خیلی از آنها اصلا اجرا نشد و آنهایی هم که اجرا شد، راه به جایی نبرد؟ من اسم این بسته‌ها را به جای بسته‌های حمایتی، می‌گذارم بسته‌های خجالتی.

سزاوار در ادامه عنوان کرد: گاهی می‌بینم که در جراید و رسانه‌ها گفته می‌شود که باید راهکارهایی برای بازگشتن صنعت گردشگری به قبل از شیوع کرونا به وجود آوریم! پرسش من این است که آیا اوضاع صنعت گردشگری قبل از شیوع کرونا اوضاع مطلوبی بود؟ آیا قبل از شروع کرونا گردشگری ایران با کشورهای دیگر، همین کشورهای منطقه مانند ترکیه و ...، قابل قیاس بود.

سزاوار در بیان مهم‌ترین موضوعی که دولت آینده در بخش گردشگری باید به آن توجه داشته باشد، گفت: در دهه‌های گذشته تجربه نشان داده است که دولت در هر بخشی که سعی کرده خودش امور را در دست بگیرد و متصدی اجرای طرح‌های توسعه آن باشد، شکست خورده است؛ بنابراین اولین کار باید این باشد که تصدی‌گری دولت در بخش گردشگری به طور کامل حذف شود. تصدی‌گری دولت در بخش گردشگری نه تنها کاری را از پیش نمی‌برد بلکه مانع از پیشرفت این صنعت می‌شود؛ کما اینکه در تمام سال‌های گذشته در دولت‌های مختلف، شاهد عدم موفقیت این صنعت در کشور بوده‌ایم.

او به معضل اقامتگاه‌های دولتی اشاره کرد و گفت: بسیاری از هتل‌ها و مراکز اقامتی و گردشگری در کشور و از جمله در استان خراسان رضوی و شهر مشهد در اختیار بخش خصوصی نیست! از ارگان‌های نظامی و انتظامی گرفته تا نیمه‌دولتی‌هایی مانند بیمه و تامین اجتماعی و دادگستری و ... در چنین شرایطی چه جایی برای فعالیت بخش خصوصی می‌ماند؟ ضمن اینکه آن ارگان‌ها و سازمان‌ها هم هیچ کدام موفق نبودند و سودآوری نداشتند. یعنی نه خودشان به موفقیت درآمدزایی رسیدند و نه فضا و بازار را در اختیار بخش خصوصی که باید موتور محرک صنعت گردشگری باشد، قرار دادند.


جایگاه تبلیغات 1 جایگاه تبلیغات 1


کمی منتظر بمانید...