گروه جامع و تخصصی هتل نیوز
شنبه، 3 اسفند 1398 انگلیسی
لبخند بخشی از یونیفرم ماست
هتل کلاب حساب کاربری من Sat, Feb 22, 2020
 صفحه اصلی / اخبار داخلی / تاسیسات گردشگری و هتل‌ها باید سالانه 200 درصد رشد داشته باشند
تاسیسات گردشگری و هتل‌ها باید سالانه 200 درصد رشد داشته باشند - تصویر 1

تاسیسات گردشگری و هتل‌ها باید سالانه 200 درصد رشد داشته باشند

23/مهر/1398

به گزارش هتل‌نیوز، معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی، امور حقوقی و مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشست خبری و در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه، اظهار داشت: در حال حاضر 4500 پروژه گردشگری در سراسر کشور با حجم سرمایه‌گذاری بیش از 200 هزار میلیارد تومان در حال اجراست که 90 درصد این سرمایه‌گذاری‌ها از سوی بخش خصوصی و تنها 10 درصد آن حاصل تسهیلات ارائه شده است.

"حسین اربابی" ابراز داشت: بزرگترین ایرادی که سرمایه‌گذاران در سال‌های گذشته از ما می‌گرفتند، موضوع مرتبط به حمایت از آنها بود که در این میان مهمترین کاری که انجام دادیم، کاهش بوروکراسی اداری و کوتاه شدن زمان صدور مجوزها و استعلام‌ها بود که میانگین 16 ماهه صدور مجوز به کمتر از یک ماه رسیده است و تلاش می‌کنیم این روند به کمتر از یک هفته کاهش یابد.

"اربابی" گفت: در حوزه حقوقی نیز اتفاقات بسیار خوبی روی داده است. در دو سال گذشته به بیش از 20 هزار نامه حقوقی پاسخ داده‌ایم که عمده آنها نیازمند فرایند کارشناسی بود. کارشناسان معاونت طی این مدت در جلسات متعدد دادگاه شرکت کرده‌اند و خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته، تخریب‌های میراثی به شدت کاهش یافته و حتی در برخی استان‌ها مانند یزد به صفر رسیده است.

"اربابی" با تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه سَمَن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد، گفت: شاهد اتفاقات بسیار خوبی در دو سال گذشته بوده‌ایم. سَمَن‌ها وظیفه دیده‌بانی خود را به خوبی انجام داده‌اند و شاهد فعالیت‌های بسیار خوبی از سوی آنها هستیم.

معاون سرمایه‌گذاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به برنامه‌های این معاونت در زمینه جذب سرمایه‌گذاران، گفت: در این زمینه دو بُعد داخلی و خارجی را داریم. در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی با وجود پروژه ایران‌هراسی از سوی آمریکا، استقبال از حوزه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری بسیار خوب و بی‌سابقه است. در حوزه سرمایه‌گذاری داخلی نیز شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه ساخت اقامتگاه‌های بوم‌گردی و بوتیک هتل‌ها هستیم که نشان‌دهنده اطمینان به بخش گردشگری است.

وی افزود: هم‌اکنون شاهد سرمایه‌گذاری در بخش استارت‌آپ‌های گردشگری هستیم و حتی سرمایه‌گذاران خارجی نیز به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر لزوم تغییر نگرش به حوزه گردشگری، ادامه داد: متاسفانه نگاه ما هنوز به نفت است و در درجه اول نیاز داریم که نگرش همه بخش‌ها از جمله حاکمیت به بخش گردشگری تغییر کند. برای ایجاد یک شغل در حوزه صنعت بایستی بالغ بر 500 میلیون تومان هزینه کرد اما این میزان در حوزه گردشگری بین 50 تا 70 میلیون تومان است.

وی تصریح کرد: در برخی استان‌ها مانند خراسان رضوی، بسته‌های سرمایه‌گذاری تدوین شده است که می‌تواند بالغ بر 1600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را به دنبال داشته باشد. یکی از موضوعاتی که در حوزه زیرساخت‌های گردشگری دنبال می‌کنیم و به شدت در پی تحقق آن هستیم، ایجاد جاذبه‌های جدید مانند گردشگری کشاورزی و اجرای طرح رایحه درمانی است.

"حسین اربابی" در رابطه با تضمین سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در ایران نیز گفت: وزارت اقتصاد، ضمانت‌های کلی برای سرمایه‌گذاران خارجی را پیش‌بینی کرده و اصل سرمایه این افراد تضمین شده است. از سویی در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز اقداماتی در خصوص بازنگری قوانین آغاز شده که برخی از آن‌ها مربوط به حوزه سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: در حال تلاش هستیم تا بانک‌ها را متقاعد کنیم که قوانین را تسهیل کنند. در حوزه پروژه‌های روستایی این موضوع را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و برخی از موسسات پولی و مالی نیز از جمله صندوق کارآفرینی امید نیز همکاری‌های بسیار خوبی در این زمینه انجام داده‌اند.

"حسین اربابی" در خصوص زنجیره تامین صنعت گردشگری، گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم در تمامی حوزه‌ها انجام شده و صرفا برای زیرساخت‌های گردشگری نبوده است. برای مثال در حوزه حمل و نقل و راه و زیرساخت‌های عمرانی روستا نیز اقداماتی انجام شده است. در حوزه هتلداری و اقامت ارزان و برنامه‌ریزی شده، پروژه بوم‌گردی‌ها و هتل بوتیک‌ها را آغاز کرده‌ایم که تاکنون 1800 واحد بوم‌گردی ثبت شده‌اند.

"اربابی" ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای نیز با بانک گردشگری در حال اجرا داریم که بسته‌های سفر ارزان‌قیمت تدوین و اجرایی خواهد شد. بانک گردشگری برای این منظور 550 میلیارد تومان در نظر گرفته است.

معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی، امور حقوقی و مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پایان به اشاره به اهمیت تامین زیرساخت‌های گردشگری در جذب گردشگر، گفت: اگر قرار است به جذب 20 میلیون گردشگر در سند چشم‌انداز 20 ساله نظام برسیم، تاسیسات گردشگری ما باید سالانه 200 درصد رشد داشته باشند. در این راستا تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم و شاهد رشد احداث هتل‌ها و تاسیسات گردشگری در دولت‌های یازدهم و دوازدهم هستیم.


جایگاه تبلیغات 1 جایگاه تبلیغات 1


کمی منتظر بمانید...