گروه جامع و تخصصی هتل نیوز
یکشنبه، 3 مرداد 1400 انگلیسی
لبخند بخشی از یونیفرم ماست
هتل کلاب حساب کاربری من Sun, Jul 25, 2021
 صفحه اصلی / اخبار داخلی / کارزار تعیین قیمت بلیط هواپیما همچنان ادامه دارد
کارزار تعیین قیمت بلیط هواپیما همچنان ادامه دارد - تصویر 1

کارزار تعیین قیمت بلیط هواپیما همچنان ادامه دارد

ایجاد شده: 19/آبان/1399       آخرین ویرایش: 19/آبان/1399

به گزارش هتل‌نیوز، کشمکش و اختلاف نظرها در خصوص موضوع تعیین قیمت بلیط هواپیما در پروازهای داخلی همچنان ادامه دارد و تا لحظه تنظیم این گزارش، همه چیز به تشکیل جلسه شورای عالی هواپیمایی کشور، موکول و واگذار شده است. 

در ادامه نگاهی داریم به مهمترین اخبار، اتفاقات و اظهارنظرهای مسئولین و مقامات دستگاه‌های ذی‌ربط در رابطه با این موضوع

دستور ویژه وزیر راه و شهرسازی برای برخورد با افزایش نرخ بلیط هواپیما

در ابتدای هفته گذشته بود که وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به معاون حمل و نقل خود خواستار برخورد جدی با افزایش نرخ پروازها برخلاف توافقات این وزارتخانه با ایرلاین‌ها شد.

در دستور مکتوب "محمد اسلامی" به معاون حمل ونقل این وزارتخانه آمده است: باید شخصاٍ پیگیری و رسیدگی نمائید آنچه ابلاغ شده است و جمع‌بندی جلسه مشترک بود باید عمل شود و موارد خلاف عمل با تصمیمات منعقده باید برخورد شود.


رفتار غیر حرفه‌ای ایرلاین‌ها در قبال آژانس‌های گردشگری 

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی کشور در نشست اعضای هیات مدیره این انجمن با وزیر گردشگری ضمن انتقاد از عملکرد شرکت‌های هواپیمایی، اظهار داشت: رفتار غیرحرفه‌ای ایرلاین‌ها طی این مدت صنف ما را اذیت کرده است.

"حرمت‌الله رفیعی" در این نشست با طرح این موضوع که ایرلاین‌ها آژانس‌های گردشگری را مجبور به افزایش قیمت می‌کنند، گفت: متاسفانه در سایه بی‌نظارتی‌ها بسیاری از ایرلاین‌ها، قیمت بلیط هواپیما در مسیرهای داخلی را ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش داده‌اند.

"رفیعی" ابراز داشت: با وجود دستور وزیر راه، ایرلاین‌ها به آژانس‌های مسافرتی و دفاتر هواپیمایی ابلاغ کرده‌اند که باید قیمت‌های بلیط خود را افزایش دهند و به آنها اعلام کرده‌اند در صورتی که قیمت‌های خود را افزایش ندهند، مجوزهای آنها لغو خواهد شد.

این فعال گردشگری در ادامه با اشاره به اینکه ایرلاین‌ها حق ندارند بدون اجازه و به صورت غیرقانونی اقدام به افزایش نرخ‌های بلیط خود کنند، افزود: ایجاد کف یا سقف قیمتی برای بخش هوایی معنا ندارد و به عدم شفافیت و تخریب رقابت در بازار منجر می‌شود.

هشدار سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت‌های هواپیمایی

معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشور در پی دستور اخیر رئیس این سازمان، طی نامه‌ای به دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی و مدیران عامل این شرکت‌ها در خصوص دریافت گزارش مبنی بر تعیین کف نرخی و بستن گستره انتخاب مشتری هشدار داد.

در بخشی از این نامه آمده است؛

 • اخیراً به صورت مکرر گزارشاتی دریافت شده که شرکت‌های هواپیمایی اقدام به برگزاری جلسات تعیین کف نرخی نموده‌اند.
 • این عمل مصداق مشخص اخلال در جهت بستن گستره انتخاب مشتری بوده و در حقوق بین‌الملل متضاد با قوانین Antitrust و در قوانین کشور عزیزمان مغایر صریح حقوق مصرف کننده است.

آژانس‌های هوایی حق گران کردن بلیط‌ها را ندارند

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز ضمن مخالفت با افزایش قیمت بلیط هواپیما، اظهار داشت: دولت و مجلس اعلام کرده‌اند که آژانس‌های هوایی حق گران کردن بلیط‌‌ها را ندارند.

"رحمت‌الله فیروزی" در این رابطه افزود: این افزایش قیمت‌ها به احتمال زیاد به دلیل اختلافی است که آژانس‌ها با شرکت‌های هواپیمایی دارند.

وی همچنین یادآور شد: کمیسیون عمران در حال بررسی دقیق این موضوع است و جلسه‌ای هم با نمایندگان آژانس‌ها خواهیم داشت.

تبانی ایرلاین‌ها برای افزایش نرخ بلیط 

معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشور در اظهارنظری عجیب از توافق ایرلاین‌ها برای افزایش نرخ بلیط پرواز، خبر داد و گفت: متوجه شدیم که ایرلاین‌ها به صورت هماهنگ شده برخی کلاس‌های نرخی را حذف و از این طریق قیمت بلیط هواپیما را افزایش دادند.

وی تاکید کرد: این مصداق تبانی و تخلف است و به آنها هشدار دادیم اگر این رویه ادامه یابد با آنها برخورد جدی می‌کنیم.

گرانی بلیط هواپیما؛ تیر خلاص بر صنعت گردشگری کشور 

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز یکی دیگر از مخالفان افزایش قیمت بلیط هواپیما بود که در مصاحبه‌ای اظهار داشت: اقداماتی نظیر گرانی بلیط هواپیما ضربه سنگین‌تری به صنعت گردشگری کشور خواهد زد.

"محمدرضا دشتی اردکانی" تصریح کرد: در مورد افزایش قیمت بلیط هواپیما باید بررسی مجدد صورت بگیرد. از وزیر راه و شهرسازی هم درخواست داریم تا این مساله را مدیریت کند.

تعیین کف قیمتی از سوی ایرلاین‌ها غیرقانونی است

رئیس سازمان هواپیمایی کشور با اعلام غیرقانونی بودن تعیین کف قیمتی از سوی ایرلاین‌ها، اظهار داشت: سازمان هواپیمایی به هیچ عنوان قائل به کف و سقف قیمتی نیست بلکه معتقدیم که بازار و نظام عرضه و تقاضا باید قیمت را تعیین کند.

"تورج دهقانی زنگنه" تاکید کرد: تعیین کف قیمتی از سوی ایرلاین‌ها غیرقانونی است و سازمان هواپیمایی با آنها برخورد خواهد کرد.

درخواست وزیر گردشگری از وزیر دادگستری برای برخورد با ایرلاین‌های متخلف

"علی‌اصغر مونسان" وزیر گردشگری کشور با ارسال نامه‌ای به وزیر دادگستری، خواستار برخورد قانونی لازم با ایرلاین‌های متخلف که به صورت غیرقانونی اقدام به گران‌فروشی و افزایش قیمت بلیط هواپیما نموده‌اند شد.


معرفی شورای عالی هواپیمایی کشور به عنوان مرجع اعلام نرخ نهایی بلیط هواپیما 

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام برگزاری نشستی برای بررسی و آنالیز هزینه‌های ایرلاین‌ها و قیمت‌های درخواستی آنها طی روزهای آینده، گفت: پس از این جلسه، شورای عالی هواپیمایی نرخ‌نامه جدید پروازهای هوایی را اعلام رسمی خواهد کرد.

بر اساس اساسنامه، اعضای شورای عالی هواپیمایی کشور عبارتند از؛

 • معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری
 • یک نفر از اعضای مطلع سازمان هواپیمایی کشوری به انتخاب وزیر راه و شهرسازی
 • یک نفر از اعضای مطلع وزارت اقتصاد به انتخاب وزیر اقتصاد
 • یک نفر نماینده مطلع از سازمان برنامه و بودجه به انتخاب رئیس سازمان برنامه و بودجه
 • یک نفر متخصص حقوق هوایی به انتخاب وزیر راه و شهرسازی
 • یک نفر نماینده مطلع از وزارت امور خارجه به انتخاب وزیر یا سرپرست وزارت امور خارجه
 • یک نفر نماینده مطلع از نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران به انتخاب وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
 • مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران
 • در صورت لزوم یک نفر نماینده از موسسات هواپیمایی داخلی بدون حق رای

جایگاه تبلیغات 1 جایگاه تبلیغات 1


کمی منتظر بمانید...