غذا و نوشابه

آموزشهای داخلی و خارجی در حوزه غذا و نوشابه صنعت هتلداری را میتوانید از این بخش پیگیری و مطالعه نمایید.


نکات میزبانی (قسمت پنجم)

نکات میزبانی (قسمت پنجم)

 10 نکته در مورد تبدیل شدن به یک میزبان بسیار موفق. با نکاتی که در این بخش و بخشهای آینده ارائه میکنیم، شما به عنوان مدیر میتوانید چک لیست خود را تشکیل دهید و در بالا بردن میزان رضایت مهمان های خود اقدامات مناسبی را انجام دهید. 5. توجه به جزئیات شما به عنوان یک میزبان برای اینکه بتوانید در حرفه خود همواره موفق باشید باید بتوانید توجه بسیار ویژه ای به جزئیات داشته باشید. جزئیات همان چیزهایی هستند که همیشه مورد توجه مهمانها قرار میگیرند. برای اینکه یک میزبان خاص باشید باید تمامی جزئیات را در نظر بگیرید. برای سهولت میتوانید همواره یک چک لیست در ذهن خود داشته باشید و یا سوالاتی را در این زمینه پاسخ دهید. سوالاتی همچون: آیا بشقاب ها باید پاک شوند؟   آیا لیوانها کاملا شفاف و بدون لک هستند؟ آیا فنجانها لب پر هستند؟ آیا قهوه به اطراف پاشیده است؟  آیا گلهای روی میز تازه هستند؟ آیا پارچه روی میز تمیز است؟ آیا کف سالن نیاز به توجه و تمیزکاری دارد؟

29/مهر/1397
نکات میزبانی (قسمت اول)

نکات میزبانی (قسمت اول)

میزبان 10 نکته در مورد تبدیل شدن به یک میزبان بسیار موفق.به عنوان مدیر یک هتل یا رستوران، آیا می دانید که بخش بزرگی از تجربه مهمان بستگی به تعامل وی با میزبان شما دارد؟ اگر پاسخ شما بله است، چرا یک چک لیست برای کارمندان بخش میزبانی در هتل یا رستوران خود ندارید؟ با نکاتی که در این بخش و بخشهای آینده ارائه میکنیم، شما به عنوان مدیر میتوانید چک لیست خود را تشکیل دهید و در بالا بردن میزان رضایت مهمان های خود اقدامات مناسبی را انجام دهید. 1. دانش منوچیزی آزاردهنده تر از این نیست که از میزبانی که برای گرفتن دستور غذایی به میز شما آمده بپرسید: "پیشنهاد ویژه شما چیست؟" و در جواب این پاسخ را دریافت کنید که: " نمیدانم! متاسفم! اجازه دهید فورا از سرآشپز بپرسم!!"این نشان دهنده آمادگی بسیار ضعیف، عدم توجه میزبان به منو و غذاهای موجود در آن، عدم اشراف کامل میزبان به حوزه کاری خود و بدترین نوع ایجاد ارتباط با  مهمان است.راه حل: هر روز پیش از زمان شیفت کاری خود تمامی منو را یکبار با همکاران رستوران و آشپزخانه چک کنید تا همواره آماده باشید.

13/مهر/1397
ارائه_سرویس (قسمت اول)

ارائه_سرویس (قسمت اول)

ارائه_سرویس (قسمت اول)         ارائه سرویس و خدمات در رستوران های حرفه ای سرو بر روی میزدر این روش، مشتری وارد محوطه شده و می نشیند. منو یا لیست غذا برای سفارش به او نشان داده شده یا تحویل می شود. سفارشات توسط پیشخدمت به سر میز برده می شود. سپس سرو بر روی میزی که با رومیزی پوشانیده شده است، انجام می گیرد. گونه های زیر، اشکالی از سرو و ارائه کردن هستند که در این گروه قرار می گیرند:سرویس انگلیسی: که از آن غالباً به عنوان سرویس میزبان نام برده می شود. چرا که میزبان نقشی فعال در ارائه سرویس دارد. پیشخدمت غذای درون دیس را به میزبان نشان داده و منتظر تایید او می شود. سپس پیشخدمت دیس را بر روی میز قرار می هد. میزبان می تواند مستقیماً غذا را در بشقاب مهمانان بکشد یا می تواند غذا را در بشقاب کشیده و به پیشخدمت اجازه دهد تا آن را سرو کند. برای سرو مجدد غذا برای مهمانان، پیشخدمت می تواند دیس غذا را اطراف مهمانان ببرد یا اینکه خود برای مهمانان غذا را سرو کند.سرویس فرانسوی: این سبک سرو کردن بسیار شخصی سازی شده است. غذا از آشپزخانه بر روی دیس و سینی ها، مستقیما بر روی میز قرار داده می شود. بشقاب ها در نزدیکی دیس قرار داده می شود تا مهمانان، خود غذا را سرو کنند.سرویس نقره: میز برای سرو پیش غذا، سوپ، غذای اصلی و بشقاب دسر در ظروف نقره استرلینگ، آماده می شود. غذا در سینی های در دار نقره و در آشپزخانه قرار داده می شود، این غذاها در رستوران، با استفاده از وارمِر یا نگه داری در محلی گرم، تازه و داغ می مانند. بشقاب ها در جلوی مهمانان قرار داده می شود. سپس پیشخدمت در سینی ها را برداشته و غذا را برای تایید به میزبان نشان می دهد. او برای هر یک از مهمانان و با استفاده از قاشق و چنگال مخصوص، غذا را سرو می کند. تمامی غذا ها در ظروف نقره و با استفاده از تزئیناتی زیبا، ارائه می شوند.

9/مهر/1397
 20 روش استفاده مجدد از تفاله قهوه

20 روش استفاده مجدد از تفاله قهوه

  بکارگیری در خانه  برای زدودن چربی و مواد غذایی قدیمی از روی ظروف و تابه‌ها به جای استفاده از پاک‌کننده‌ها و ساینده‌های سمی از تفاله قهوه استفاده کنید. برای این کار مقداری از تفاله قهوه را داخل ظرف مالیده و سپس آبکشی نمایید. البته به یاد داشته باشید که این روش را به هیچ وجه روی ظروف نچسب (تفلون) بکار نبرید. برای صیقل دادن سینک ظرفشویی آشپزخانه منزل خود به جز سینک‌هایی از جنس چینی از محلول آب و تفاله قهوه استفاده کنید. ظروف مخصوص گریل یا ماهی‌تابه‌های برقی را با تفاله قهوه به راحتی تمییز کنید. قهوه می‌تواند به عنوان رفع‌کننده بوی بد نیز مورد استفاده قرار گیرد. مقداری تفاله قهوه خشک شده را در یک شیشه یا ظرفی دیگر ریخته و برای جذب بو آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید. برای از بین بردن بوی نامطبوع اتاق یا خودرو، بشقاب یا ظرفی حاوی تفاله قهوه خشک شده را در آنجا بگذارید. زیر سیگاری خود را با لایه‌ای از تفاله قهوه بپوشانید تا بوی نامطبوع آن به حداقل ممکن برسد. برای از بین بردن بوی نامطبوع مواد غذایی از دستان خود، مقداری از تفاله قهوه را بر روی دستانتان بمالید. هنگام تمیز کردن شومینه با استفاده از تفاله قهوه مرطوب می‌توان از بلند شدن گرد و غبار و خاکستر جلوگیری نمود. برای خلاص شدن از شر مورچه‌ها مقداری از تفاله قهوه خشک شده را در محل‌هایی که مورچه‌ها بیشتر رفت و آمد می‌کنند، قرار دهید. برای رنگ کردن کاغذ، پارچه یا سایر مواد متخلخل از محلول غلیظ و داغ تفاله قهوه استفاده کنید. برای پوشاندن خش‌های ایجاد شده روی مبل‌های چوبی، پارچه را با محلول غلیظ تفاله قهوه مرطوب نموده و روی خش‌ها بمالید. معمولاً این راهکار بر روی چوب‌های تیره تر نتیجه بهتری خواهد داشت.بکارگیری در باغچه  از تفاله قهوه به عنوان کودی غیر سمی و کاملا تجزیه‌پذیر، بهره گیرید چرا که قهوه سرشار از نیتروژن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و دیگر مواد معدنی است. فقط به یاد داشته باشید که تمام گیاهان قهوه دوست نیستند. تفاله قهوه ماده مغذی و بسیار عالی در تولید کمپوست به شمار می‌رود.برای دور کردن حشرات، محلول تفاله قهوه را بر روی برگهای گیاهان اسپری کنید. برای دور نگه داشتن گربه‌ها از باغچه، مخلوطی از تفاله قهوه و پوست پرتقال را در سطح باغچه خود پخش کنید. این کار مانع ورود حلزون‌ها نیز خواهد شد. تفاله قهوه به دلیل اسیدی بودن می‌تواند ماده ای مغذی برای گیاهان اسید دوستی همچون آزالیا، رز، گل صد تومانی، همیشه بهار و کاملیا باشد. بنابراین باقی‌مانده قهوه خود را اطراف ساقه این گیاهان بریزید.بکارگیری به عنوان مکمل زیبایی  مالش تفاله قهوه بر روی مو و سپس شستن آن باعث نرمی و درخشش موهای شما می‌گردد. غوطه‌ور کردن موهای قهوه‌ای در محلول تفاله قهوه منجر به تیره‌تر شدن آنها می‌شود. از تفاله قهوه به عنوان یک لایه‌بردار یا ماسک صورت استفاده نمایید. برای مقابله با سلولیت، یک چهارم فنجان تفاله قهوه گرم را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط نمایید. همانطور که بر روی یک حوله کهنه یا تعدادی روزنامه ایستاده‌اید، مخلوط را بر روی مناطق درگیر قرار دهید. سپس با یک پلاستیک محل مربوطه را محکم ببندید و چند ساعت به حال خود رها کنید. سپس پلاستیک را برداشته محل مربوطه را پاک کرده و یک دوش آب گرم بگیرید. برای رسیدن به نتیجه بهتر، این کار را دو بار در هفته انجام دهید. ممکن است این کار کمی عجیب به نظر برسد ولی از آنجایی که در کرم‌های گرانقیمت از بین برنده سلولیت از قهوه استفاده می‌شود، ممکن است این کار موثر باشد.

9/مهر/1397
 بهترين زمان براى نوشيدن قهوه چه ساعاتی است؟

بهترين زمان براى نوشيدن قهوه چه ساعاتی است؟

بدن انسان یک سیکل هورمونی دارد که به آن circadian clock یا ساعت شبانه‌روزی می‌گویند. این ریتم به صورت ژنتیک برنامه‌ریزی شده است. آزاد شدن هورمونی به نام "کورتيزول" که نقش مهمی در هشیار و بیدار نگه‌ داشتن بدن دارد بخش مهمی از این ساعت درونی است. هرچند این امر در بدن انسان‌ها مى‌تواند متفاوت باشد ولیکن حداکثر تولید "کورتيزول" در بدن در حالت عادی بین ساعت 8 تا 9 صبح است.  این بدین معنی است که دقیقا در ساعتی که اکثر افراد در شروع کار اولین فنجان قهوه را می‌نوشند، بدن به طور طبيعی و کارا عملکردی دارد که شبیه اثر کافئین بر بدن است. نوشیدن قهوه در این زمان کارایی این محرک اضافی را کم می‌کند. در واقع "کافئین" در زمانی به بدن می‌رسد که احتیاجی به آن ندارد.  مصرف "کافئین" می‌تواند تولید "کورتيزول" را در بدن افزایش دهد. افزایش "کوزتيزول" در اثر مصرف "کافئین" می‌تواند ریتم ساعت درونی را دستخوش تغییرات کرده و اثرات زیان‌آوری بر سلامتی داشته باشد. برای نوشیدن مؤثر قهوه که هم اثرات مثبت داشته باشد هم اثرات منفی آن حداقل ممکن باشد باید به ساعت‌های پیک ترشح هورمون "کورتيزول" توجه داشت. این ساعت‌ها عبارتند از 8 تا 9 صبح، 12 تا یک ظهر و 5:30 تا 6:30 عصر.  بدین ترتیب به نظر می‌رسد بهترین زمان برای نوشیدن قهوه بین ساعات 9:30 تا 11:30 صبح و 13:39 تا 17 عصر است.

9/مهر/1397
تهیه غذاهای ملل با استفاده از سیب زمینی

تهیه غذاهای ملل با استفاده از سیب زمینی

آکادمی آموزش هتل‌نیوز – مردم کشورهای مختلف با سیب زمینی چه غذاهایی درست می‌کنند؟ پوتین (Poutine) کانادا “پوتین” غذایی محبوب در کاناداست که حتی در خیابان‌ها هم پیدا می‌شود. این غذا در واقع همان سیب‌زمینی سرخ‌کرده به همراه سس گریوی و پنیر است. البته پوتین تنوع زیادی دارد و بعضی از آشپزهای خوش‌ذوق چیزهای دیگری مثل گوشت را هم به آن اضافه می‌کنند. نوکی (Gnocchi) ایتالیا وقتی سیب‌زمینی تبدیل به پاستا می‌شود!!! هیچ‌کس به‌جز ایتالیایی‌ها راه این کار را بلد نیست. “نوکی” در واقع ترکیبی از سیب‌زمینی، آرد و چند خوراکی دیگر مثل پنیر و تخم‌مرغ است. این غذا بعد از اینکه خوب پخت با سسی غلیظ پوشیده و خوشمزه و خوش‌رنگ می‌شود. گامجا – جئون (Gamja-jeon) کره‌جنوبی “گامجا – جئون” یک نوع پنکیک سیب‌زمینی است که برای درست کردن آن سیب‌زمینی را رنده و به‌صورت نازک در ماهی‌تابه پهن می‌کنند تا سرخ و ترد شود. گاهی بر روی آن سبزیجاتی مثل پیازچه خرد شده، هویج، قارچ و حتی سیر گذاشته می‌شود. آلو گوبی (Aloo Gobi) هند غذایی که از سیب زمینی، گل‌کلم و ادویه درست می‌شود و همه گیاهخواران هندی عاشقش هستند. در این غذا آنقدر زردچوبه ریخته می‌شود که رنگ زرد خوش‌رنگی پیدا می‌کند. الیگوت (Aligot) فرانسه اگر پنیر را هم به اندازه سیب‌زمینی دوست دارید، الیگوت غذای محبوب شماست. برای درست کردن این غذای سنتی، پوره سیب‌زمینی را با پنیر مخلوط می‌کنند. این غذا را معمولاً با گوشت می‌خورند تا کاملاً مقوی شود.

3/مهر/1397
 
کمی منتظر بمانید...